Airbnb müharibə risklərinə baxmayaraq proqnozunu artırdı
Airbnb 2026-cı ilin birinci rübü üzrə maliyyə nəticələrini açıqlayıb. Şirkətin gəlirləri illik müqayisədə 18 faiz artaraq yüksəlsə də, Yaxın Şərqdəki müharibə və regional gərginliyin biznesə mənfi təsir göstərdiyi bildirilib.
Şirkətin xalis mənfəəti 160 milyon dollar təşkil edib. Ümumi bron dəyəri isə 19 faiz artaraq 29,2 milyard dollara çatıb. Eyni zamanda rezervasiya olunan gecə və yerlərin sayı 9 faiz artaraq 156,2 milyona yüksəlib və analitik proqnozlarını üstələyib.
Airbnb qeyd edib ki, İranla bağlı müharibə Avropa, Yaxın Şərq, Afrika və Asiya-Sakit okean regionlarında tələbatı zəiflədir. Şirkət bunu artan rezervasiya ləğvləri, uçuş problemləri və bölgədəki qeyri-müəyyənliklə əlaqələndirib.
Bununla belə, Airbnb ikinci rüb üzrə gəlir proqnozunu artıraraq 3,54–3,60 milyard dollar aralığında olacağını açıqlayıb. Şirkət həmçinin illik gəlir artımı gözləntisini də yüksəldib.

Airbnb has announced its financial results for the first quarter of 2026. Although the company's revenue increased by 18 percent year-on-year, it was reported that the war in the Middle East and regional tensions had a negative impact on the business.
The company's net profit amounted to $ 160 million. The total booking value increased by 19 percent to $ 29.2 billion. At the same time, the number of nights and places booked increased by 9 percent to 156.2 million, exceeding analyst forecasts.
Airbnb noted that the war with Iran is weakening demand in the Europe, Middle East, Africa and Asia-Pacific regions. The company attributed this to increased reservation cancellations, flight problems and uncertainty in the region.
However, Airbnb increased its revenue forecast for the second quarter, announcing that it will be in the range of $ 3.54-3.60 billion. The company also raised its annual revenue growth forecast.