Türkiyədə keçirilən SAHA 2026 müdafiə, aviasiya və kosmik sənaye sərgisində rekord həcmdə ixrac müqavilələri imzalanıb. Məlumata görə, sərginin ilk üç günündə türk şirkətləri ümumilikdə 8 milyard dollar dəyərində ixrac sazişi bağlayıblar.
Rəsmi açıqlamada bildirilib ki, əldə olunan nəticə Türkiyənin müdafiə sənayesində qlobal mövqeyinin gücləndiyini göstərir. Sərgidə yerli və milli texnologiyaların geniş şəkildə nümayiş olunduğu vurğulanıb.
Açıqlamada “Milli Texnologiya Hərəkatı” çərçivəsində fəaliyyət göstərən şirkətlərin beynəlxalq bazarda uğurlar qazandığı qeyd olunaraq, bütün SAHA üzvləri təbrik edilib. Həmçinin Türkiyənin əsas məqsədinin texnologiya sahəsində tam müstəqilliyə nail olmaq olduğu bildirilib.
Ekspertlər hesab edirlər ki, müdafiə sənayesində artan ixrac göstəriciləri Türkiyənin regional və qlobal bazarda təsirini daha da artırır. SAHA 2026 sərgisi isə ölkənin istehsal və texnologiya potensialını nümayiş etdirən əsas platformalardan biri kimi qiymətləndirilir.

Turkish companies exported $8 billion worth of defense products in 3 days
A record number of export contracts were signed at the SAHA 2026 defense, aviation and space industry exhibition held in Turkey. According to the information, Turkish companies signed export contracts worth a total of $ 8 billion in the first three days of the exhibition.
The official statement stated that the results achieved show that Turkey's global position in the defense industry is strengthened. It was emphasized that local and national technologies were widely demonstrated at the exhibition.
The statement noted that the companies operating within the framework of the "National Technology Movement" have achieved success in the international market and congratulated all SAHA members. It was also stated that Turkey's main goal is to achieve complete independence in the field of technology.
Experts believe that the increasing export figures in the defense industry further increase Turkey's influence in the regional and global markets. The SAHA 2026 exhibition is considered one of the main platforms demonstrating the country's production and technology potential.