ABŞ hakimiyyəti qabaqcıl Nvidia çipləri ilə təchiz olunmuş serverlərin Tayland üzərindən Çinə göndərilməsi ilə bağlı araşdırmaya başlayıb. İstintaq çərçivəsində Banqkokda yerləşən Obon Corp şirkətinin Super Micro serverlərinin Çinə çatdırılmasına kömək etdiyi ehtimal edilir.
ABŞ prokurorları mart ayında irəli sürülən ittiham aktında şirkəti “Company-1” adı ilə qeyd ediblər. Bildirilir ki, Obon Taylandın milli süni intellekt təşəbbüsü ilə əlaqəlidir.
İttihama əsasən, Super Micro ilə əlaqəli üç nəfər ABŞ istehsalı olan ən azı 2,5 milyard dollar dəyərində süni intellekt serverlərini ixrac məhdudiyyətlərini aşmaq üçün Tayvan və Cənub-Şərqi Asiya vasitəsilə yönləndirib.
Məlumata görə, Obon şirkətinə satılan bəzi serverlər sonradan Alibaba-ya çatdırılıb. Lakin Alibaba bu iddiaları rədd edərək Super Micro, Obon və ittiham aktında adı çəkilən vasitəçilərlə heç bir iş əlaqəsinin olmadığını bildirib.

US authorities are investigating the shipment of servers equipped with advanced Nvidia chips to China via Thailand. The investigation alleges that Bangkok-based Obon Corp. helped ship Super Micro servers to China.
US prosecutors named the company “Company-1” in an indictment filed in March. Obon is said to be involved in Thailand’s national artificial intelligence initiative.
According to the indictment, three people associated with Super Micro diverted at least $2.5 billion worth of U.S.-made artificial intelligence servers through Taiwan and Southeast Asia to circumvent export restrictions.
Some of the servers sold to Obon were reportedly later shipped to Alibaba. Alibaba has denied the allegations, saying it has no business relationship with Super Micro, Obon or the intermediaries named in the indictment.