Alibaba yeni Sİ platforması Qoder-i təqdim edib
Alibaba" şirkəti proqramçılar üçün yeni süni intellekt platforması olan Qoder-i istifadəyə verib. Bu platforma, proqramçıların kod yazmasını və redaktə etməsini asanlaşdırır.
Qoder-in əsas rejimləri bunlardır:
• Çat rejimi: Bu rejimdə süni intellekt (Sİ) ilə söhbət edə bilərsiniz. Proqram üçün ilkin variantlar hazırlada, daha sonra isə lazım olan dəyişiklikləri edə bilərsiniz.
• Quest Mode (Agent rejimi): Bu, süni intellektin müstəqil işlədiyi rejimdir. O, kod bazasında özü hərəkət edir, tapşırıqları yerinə yetirir və yalnız çətinliklə qarşılaşdıqda sizdən kömək istəyir. Sİ gördüyü işləri "to-do" (görüləcək işlər) siyahısında qeyd edir və hər addımı sizə göstərir.
• Repo Wiki rejimi: Bu rejim mövcud layihənin kod bazasını daha yaxşı başa düşməyə kömək edir. Süni intellekt proqramın strukturunu vizual şəkildə nümayiş etdirir.
Qoder-də istifadə olunan süni intellekt modelləri, yerinə yetiriləcək tapşırığın mürəkkəbliyindən asılı olaraq avtomatik seçilir. Bu modellərin "premium" və "əsas" variantları mövcuddur.
Hazırda Qoder beta-versiyada tamamilə pulsuzdur. Bir neçə həftədən sonra isə sınaq müddəti başlayacaq və bu zaman istifadəçilər üçün sorğu sayı məhdudlaşdırılacaq. Ödənişli planların qiymətləri isə sonradan elan olunacaq.

22 August 2025 13:13
Alibaba has released a new artificial intelligence (AI) platform called Qoder for programmers. This platform helps programmers write and edit code more efficiently.
Main modes of Qoder:
• Chat Mode: In this mode, you can interact with the AI. It can create initial drafts of your program, and you can later request changes as needed.
• Quest Mode (Agent Mode): In this mode, the AI works independently. It navigates the codebase on its own, completes tasks, and only asks for help when it encounters difficulties. The AI records completed tasks in a “to-do” list and shows each step to the user.
• Repo Wiki Mode: This mode helps users better understand an existing project’s codebase. The AI visually displays the structure of the program.
Qoder automatically selects AI models depending on the complexity of the task. There are “premium” and “basic” versions of the models.
Currently, Qoder is in beta and completely free. In a few weeks, a trial period will begin, during which the number of AI queries will be limited. Prices for paid plans will be announced later.