Andreessen Horowitz mayın 5-də blokçeyn startaplarını dəstəkləmək üçün 2,2 milyard ABŞ dolları həcmində yeni kripto fondunun yaradıldığını elan edib. “Crypto Fund 5” adlanan bu fondun növbəti on il ərzində müxtəlif mərhələdə olan layihələrə yatırım edəcəyi bildirilir.
Şirkətin açıqlamasına görə, fond ödəniş sistemləri, maliyyə xidmətləri, mərkəzsiz sistemlər, stabilkoinlər, blokçeyn kreditləşməsi, proqnoz bazarları, perpetual fyuçerslər və tokenləşdirilmiş aktivlər kimi sahələrə fokuslanacaq.
Qeyd olunur ki, yeni fond 2023-cü ildə şirkətin topladığı 4,5 milyard dollarlıq kripto fondundan daha kiçikdir. Bununla belə, o, son dövrlərdə Huan Ventures tərəfindən yaradılan 1 milyard dollarlıq fond və Dragonfly Capital şirkətinin 650 milyon dollarlıq investisiya həcmindən daha böyükdür.
Mütəxəssislər bildirirlər ki, bu addım vençur investorlarının kapitalı getdikcə süni intellekt sahəsinə yönəltdiyi bir dövrdə atılıb.

Andreessen Horowitz announced on May 5 that it has launched a new $2.2 billion crypto fund to support blockchain startups. Called “Crypto Fund 5,” the fund will invest in projects at various stages over the next decade.
The company said the fund will focus on areas such as payment systems, financial services, decentralized systems, stablecoins, blockchain lending, prediction markets, perpetual futures, and tokenized assets.
The new fund is smaller than the $4.5 billion crypto fund the company raised in 2023. However, it is larger than the $1 billion fund recently launched by Huan Ventures and the $650 million investment by Dragonfly Capital.
Experts say the move comes at a time when venture capitalists are increasingly directing capital into artificial intelligence.