Anthropic Hindistanda Ofis Açır
Anthropic, ABŞ-dən sonra ikinci ən böyük bazarı olan Hindistanda bazarda mövqeyini gücləndirmək üçün mühüm addımlar atır. TechCrunch-un məlumatına görə, Anthropic-in həmtəsisçisi və CEO-su Dario Amodei bu həftə Hindistanda səfərdədir və o, Banqalorda (Bengaluru) ofis açmağı və milyarder Mukeş Ambani-nin Reliance Industries şirkəti ilə potensial tərəfdaşlıq imkanlarını müzakirə etməyi planlaşdırır.
Mənbələr Amodei-nin Mumbayda Hindistanın ən dəyərli şirkəti və ölkənin ən böyük telekommunikasiya operatoru olan Reliance Jio-nun əsas şirkəti Reliance Industries-in rəhbərliyi ilə görüşəcəyini bildirir. Uzun müddətdir ki, iki şirkət Hindistanda Anthropic-in Claude Sİ köməkçisinə çıxışı genişləndirmək məqsədilə əməkdaşlıq etmək barədə danışıqlar aparır. Qeyd edək ki, Çindən sonra dünyanın ikinci ən böyük onlayn bazarı olan Hindistan, Anthropic üçün mühüm inkişaf regionu hesab edilir və Claude-un veb-saytına ABŞ-dən sonra ən çox trafik bu ölkədən gəlir.
Anthropic-in Banqalor ofisi açmaq planı, şirkətin Hindistan bazarında tərtibatçılara və startaplara diqqət yetirmək strategiyasından xəbər verir. Bu yanaşma, Yeni Dehlidə satış və marketinq mərkəzi açmağı planlaşdıran rəqibi OpenAI-dən fərqlənir. Bundan əlavə, Amodei bu səfər çərçivəsində yüksək səviyyəli qanunvericilər və federal hökumət rəsmiləri, o cümlədən Hindistanın Baş Naziri Narendra Modi ilə görüşəcəyi gözlənilir.
Hindistan rəqəmləri hələ ki ABŞ ilə müqayisədə nisbətən kiçik olsa da, Anthropic-in bu bazarda sürətli artımı müşahidə olunur. Məsələn, sentyabr ayında Claude tətbiqinin Hindistandakı yüklənmələri illik müqayisədə 48% artaraq 767 minə çatıb, tətbiq üzrə istehlakçı xərcləri isə illik müqayisədə 572% artaraq təkcə sentyabrda $195,000 gəlir gətirib. Həm Anthropic, həm də OpenAI ilə yanaşı, Perplexity kimi digər Sİ şirkətləri də yerli telekommunikasiya operatorları ilə əməkdaşlıq edərək Hindistan bazarına girməyə çalışır, bu da ölkədə Sİ rəqabətinin kəskinləşdiyini göstərir.

Anthropic is taking major steps to strengthen its presence in India, its second-largest market after the United States. According to TechCrunch, Anthropic’s co-founder and CEO Dario Amodei is visiting India this week, where he plans to open an office in Bangalore (Bengaluru) and explore potential partnership opportunities with billionaire Mukesh Ambani’s Reliance Industries.
Sources report that Amodei will meet with executives from Reliance Industries, India’s most valuable company and the parent of the country’s largest telecom operator, Reliance Jio. The two companies have long been in talks about expanding access to Anthropic’s Claude AI assistant in India. As the world’s second-largest online market after China, India is a key growth region for Anthropic — second only to the U.S. in traffic to the Claude website.
The planned Bangalore office underscores Anthropic’s strategy to focus on developers and startups in India. This approach contrasts with rival OpenAI, which plans to open a sales and marketing hub in New Delhi. During his trip, Amodei is also expected to meet with senior lawmakers and federal officials, including Prime Minister Narendra Modi.
Although India’s numbers are still smaller compared to the U.S., Anthropic’s growth in the region has been rapid. In September, downloads of the Claude app in India rose 48% year-over-year, reaching 767,000, while consumer spending within the app surged 572%, generating $195,000 in revenue that month alone.
Alongside Anthropic and OpenAI, other AI players like Perplexity are also partnering with local telecom operators to enter the Indian market — a sign that AI competition in India is intensifying.