Apple, Google, Microsoft və digər platformalara aid 184 milyon hesab məlumatı sızdırılıb
Kibertəhlükəsizlik üzrə mütəxəssis Ceremaya Fauler tərəfindən aparılan araşdırma nəticəsində Apple, Google, Microsoft, Discord kimi məşhur platformalarla yanaşı, bank, tibb və dövlət sistemlərinə aid istifadəçi məlumatlarını əhatə edən nəhəng bir verilənlər bazasının internetdə açıq şəkildə yerləşdirildiyi aşkarlanıb. Məlumat bazasında ümumilikdə 184 milyon istifadəçi adı və şifrə qeydi mövcuddur.
Verilənlər bazasının ümumi həcmi 47,42 GB təşkil edir və bu məlumatlar "World Host Group" adlı hostinq provayderinin serverlərində qorunmasız vəziyyətdə saxlanılıb. Faulerin sözlərinə görə, bu, son illərin ən genişmiqyaslı və təhlükəli məlumat sızıntılarından biridir. Əgər əvvəlki bu tip sızıntılar bir və ya bir neçə platforma ilə məhdudlaşırdısa, bu dəfəki məlumatlar yüz minlərlə fərqli mənbədən toplanıb. Siyahıdakı bəzi e-poçt ünvanlarının yoxlanılması məlumatların həqiqiliyini təsdiqləyib.
Baza fayllarının strukturu və məzmunu göstərir ki, məlumatlar "info-stealer" adlandırılan zərərli proqramlar vasitəsilə – yəni veb brauzerlərdən, messencerlərdən və e-poçt proqramlarından şifrə oğurlayan proqramlarla – əldə olunub. Faylların bəziləri portuqal dilində “senha” (şifrə) sözü ilə qeyd olunub ki, bu da məlumatların beynəlxalq mənbələrdən toplanmasına işarə edə bilər.
Hazırda məlumat bazası artıq bağlansa da, ekspertlər hesab edirlər ki, kibercinayətkarlar bu məlumatları daha öncə yükləyərək ələ keçirə biliblər. Bu cür məlumatlar tez-tez "darknet"də və Telegram kanallarında satılır və gələcəkdə baş verə biləcək kiberhücumlar üçün istifadə olunur.
İstifadəçilərə tövsiyə olunur ki, parollarını dərhal dəyişdirsinlər, iki faktorlu autentifikasiyanı aktivləşdirsinlər və e-poçtlarında konfidensial məlumatları saxlamasınlar.

Data from 184 million accounts linked to Apple, Google, Microsoft, and other platforms has been leaked
26 May 2025 12:49
1610 views
A cybersecurity investigation conducted by expert Jeremiah Fowler has uncovered a massive open database containing user credentials from major platforms like Apple, Google, Microsoft, and Discord, as well as data from banking, healthcare, and government systems. The database includes a staggering 184 million records of usernames and passwords.
The total size of the database is 47.42 GB, and it was found publicly accessible on the servers of hosting provider "World Host Group." According to Fowler, this is one of the largest and most dangerous data leaks in recent years. Unlike previous breaches that typically involve a single platform, this leak includes data gathered from hundreds of thousands of different sources. Verification of some email addresses confirmed the authenticity of the leak.
The structure and content of the database suggest that the data was collected using info-stealer malware — malicious software that steals passwords from web browsers, messaging apps, and email clients. Some files were marked with the word “senha” (Portuguese for “password”), indicating a possible international origin of the data.
Although the database has since been taken offline, experts believe that cybercriminals may have already downloaded the data. Such information often resurfaces on the darknet or in Telegram channels and is used for future cyberattacks.
Users are strongly advised to change their passwords immediately, enable two-factor authentication, and avoid storing sensitive information in their email accounts.