Apple İndoneziyaya 1 milyard dollar investisiya edəcək
Apple ilə İndoneziya hökuməti arasında yaranmış mübahisə şirkətin ölkədəki məhsullarının satışına təsir göstərmişdir. İndoneziya qanunvericiliyinə əsasən, ölkədə satılan smartfonların tərkibində ən azı 40% yerli komponentlər olmalıdır. Apple bu tələbi yerinə yetirmədiyi üçün 2024-cü ilin oktyabr ayında iPhone 16-nın İndoneziyada satışı qadağan edilmişdir.
Problemi həll etmək üçün Apple əvvəlcə 10 milyon dollar, sonra isə 100 milyon dollar investisiya təklif etmişdir. Lakin İndoneziya hökuməti bu məbləğləri kifayət hesab etməmiş və daha böyük sərmayə tələb etmişdir. Nəticədə, Apple 1 milyard dollar dəyərində investisiya təklifi ilə çıxış edir.
Bu investisiya çərçivəsində Apple Batam adasında AirTag izləmə cihazları istehsal edəcək bir zavod qurmağı planlaşdırırdı. Lakin İndoneziya hökuməti bu zavodun yerli komponent tələblərinə cavab vermədiyini və iPhone 16-nın satışına icazə vermək üçün kifayət olmadığını bildirmişdir. Çünki AirTag aksesuar hesab olunur və smartfon komponenti sayılmır.
Son məlumatlara görə, Apple və İndoneziya hökuməti arasında razılıq əldə edilmişdir. Bu razılığa əsasən, Apple təxminən 320 milyon dollar məbləğində investisiya qoyacaq və bu da iPhone 16-nın satış qadağasının aradan qaldırılmasına səbəb olacaqdır. Bu investisiya, AirTag izləmə cihazlarının istehsalı üçün zavodun tikintisini və AirPods Max qulaqlıqları üçün mesh parça istehsal edən başqa bir fabrikin qurulmasını əhatə edir. Bundan əlavə, Apple təhsil və təlim üçün 10 milyon dollar ayıracaq, inkişaf etdirici akademiyalarını genişləndirəcək və tədqiqat və inkişaf mərkəzi daxil olmaqla, innovasiyaya 160 milyon dollar sərmayə qoyacaqdır.
Bu razılaşma ilə Apple İndoneziya bazarına yenidən daxil olmaq üçün yerli komponent tələblərinə uyğun həll yolları tapmış və iPhone 16-nın ölkədəki satış qadağasının aradan qaldırılması üçün əhəmiyyətli addımlar atmışdır.

Apple to Invest $1 Billion in Indonesia
A dispute between Apple and the Indonesian government has impacted the sale of the company's products in the country. According to Indonesian legislation, smartphones sold in the country must contain at least 40% local components. Apple failed to meet this requirement, leading to a ban on the sale of iPhone 16 in Indonesia in October 2024.
To resolve the issue, Apple initially proposed an investment of $10 million, followed by an increase to $100 million. However, the Indonesian government deemed these amounts insufficient and demanded a larger investment. As a result, Apple proposed a $1 billion investment.
As part of this investment, Apple planned to build a factory on Batam Island for the production of AirTag tracking devices. However, the Indonesian government stated that the factory did not meet local component requirements and was not enough to authorize the sale of the iPhone 16, as AirTag is considered an accessory, not a smartphone component.
Recent reports indicate that a deal has been reached between Apple and the Indonesian government. According to the agreement, Apple will invest approximately $320 million, which will lead to the lifting of the iPhone 16 sales ban. This investment will involve the construction of a factory for the production of AirTag devices and another factory for producing mesh fabric for AirPods Max headphones. Additionally, Apple will allocate $10 million for education and training, expand its developer academies, and invest $160 million in innovation, including research and development centers.
With this agreement, Apple has found solutions that comply with the local component requirements and taken significant steps to lift the iPhone 16 sales ban in Indonesia and re-enter the market.