Apple ilə İndoneziya hökuməti arasında yaranmış mübahisə şirkətin ölkədəki məhsullarının satışına təsir göstərmişdir. İndoneziya qanunvericiliyinə əsasən, ölkədə satılan smartfonların tərkibində ən azı 40% yerli komponentlər olmalıdır. Apple bu tələbi yerinə yetirmədiyi üçün 2024-cü ilin oktyabr ayında iPhone 16-nın İndoneziyada satışı qadağan edilmişdir.
Problemi həll etmək üçün Apple əvvəlcə 10 milyon dollar, sonra isə 100 milyon dollar investisiya təklif etmişdir. Lakin İndoneziya hökuməti bu məbləğləri kifayət hesab etməmiş və daha böyük sərmayə tələb etmişdir. Nəticədə, Apple 1 milyard dollar dəyərində investisiya təklifi ilə çıxış edir.
Bu investisiya çərçivəsində Apple Batam adasında AirTag izləmə cihazları istehsal edəcək bir zavod qurmağı planlaşdırırdı. Lakin İndoneziya hökuməti bu zavodun yerli komponent tələblərinə cavab vermədiyini və iPhone 16-nın satışına icazə vermək üçün kifayət olmadığını bildirmişdir. Çünki AirTag aksesuar hesab olunur və smartfon komponenti sayılmır.
Son məlumatlara görə, Apple və İndoneziya hökuməti arasında razılıq əldə edilmişdir. Bu razılığa əsasən, Apple təxminən 320 milyon dollar məbləğində investisiya qoyacaq və bu da iPhone 16-nın satış qadağasının aradan qaldırılmasına səbəb olacaqdır. Bu investisiya, AirTag izləmə cihazlarının istehsalı üçün zavodun tikintisini və AirPods Max qulaqlıqları üçün mesh parça istehsal edən başqa bir fabrikin qurulmasını əhatə edir. Bundan əlavə, Apple təhsil və təlim üçün 10 milyon dollar ayıracaq, inkişaf etdirici akademiyalarını genişləndirəcək və tədqiqat və inkişaf mərkəzi daxil olmaqla, innovasiyaya 160 milyon dollar sərmayə qoyacaqdır.
Bu razılaşma ilə Apple İndoneziya bazarına yenidən daxil olmaq üçün yerli komponent tələblərinə uyğun həll yolları tapmış və iPhone 16-nın ölkədəki satış qadağasının aradan qaldırılması üçün əhəmiyyətli addımlar atmışdır.