Apple şirkətinin gələcək iPhone modellərində yeni materiallardan istifadə etməyi araşdırdığı bildirilir. İnsayderlərin məlumatına görə, şirkət iPhone 18 Pro modelində alüminiumu maye metal texnologiyası ilə əvəz edə bilər.
Məlumata əsasən, Apple hazırda həm təkmilləşdirilmiş titan, həm də “liquid metal” adlandırılan xüsusi metal ərintisi üzərində çalışır. Bu material daha yüngül, möhkəm və istiliyi daha yaxşı ötürən quruluşu ilə seçilir. Eyni zamanda səthi daha hamar olur.
Bildirilir ki, şirkət yeni texnologiyanı əvvəlcə qatlana bilən iPhone Ultra modelində sınaqdan keçirə bilər. Lakin maye metalın əsas çatışmazlığı yüksək istehsal xərcidir.
Ekspertlər hesab edirlər ki, Apple gələcəkdə ya yenidən titan materialına qayıdacaq, ya da maye metal texnologiyasını əsas standartlardan birinə çevirəcək.

Apple is changing iPhone materials
Apple is reportedly exploring the use of new materials in future iPhone models. According to insiders, the company may replace aluminum with liquid metal technology in the iPhone 18 Pro model.
According to the information, Apple is currently working on both improved titanium and a special metal alloy called “liquid metal”. This material is distinguished by its lighter, stronger and better heat-conducting structure. At the same time, its surface is smoother.
It is reported that the company may first test the new technology in the foldable iPhone Ultra model. However, the main drawback of liquid metal is its high production cost.
Experts believe that Apple will either return to titanium material in the future, or make liquid metal technology one of the main standards.