ABŞ-ın fintex şirkəti Bolt-un həmtəsisçisi və baş direktoru Rayan Breslou şirkətdə HR departamentinin ləğv edildiyini açıqlayıb. Onun sözlərinə görə, HR komandası şirkətdə mövcud olmayan problemlər yaradırdı və departament bağlandıqdan sonra həmin problemlər də aradan qalxıb.
Bolt 2026-cı ilin yazında əməkdaşlarının təxminən 30 faizini ixtisar edib. Şirkət bunu süni intellekt dövrünə uyğunlaşmaq və rəqabət qabiliyyətini qorumaq zərurəti ilə izah edib. Hazırda şirkətdə təxminən 100 nəfər çalışır.
Rayan Breslou bildirib ki, şirkət artıq nəticəyönümlü iş prinsipinə üstünlük verir. Onun fikrincə, əvvəlki dövrdə bəzi əməkdaşlar və menecerlər dəyişikliklərə uyğunlaşa bilməyib və şirkətdə səmərəsiz iş mühiti formalaşıb.
2014-cü ildə Stanford tələbələri tərəfindən yaradılan Bolt əvvəlcə “bir kliklə ödəniş” xidməti kimi fəaliyyət göstərsə də, sonradan pul köçürmələri və kriptovalyuta əməliyyatlarını da əhatə edən fintex platformasına çevrilib. Şirkətin dəyəri 2022-ci ildə 11 milyard dollar olsa da, sonrakı illərdə bu göstərici ciddi şəkildə azalıb.

Ryan Breslow, co-founder and CEO of US fintech company Bolt, announced the elimination of the HR department in the company. According to him, the HR team was creating problems that did not exist in the company, and after the department was closed, these problems also disappeared.
Bolt laid off about 30 percent of its employees in the spring of 2026. The company explained this by the need to adapt to the era of artificial intelligence and maintain competitiveness. Currently, the company employs about 100 people.
Ryan Breslow said that the company now prefers a result-oriented work principle. In his opinion, in the previous period, some employees and managers could not adapt to changes and an inefficient work environment was formed in the company.
Bolt, founded by Stanford students in 2014, initially operated as a “one-click payment” service, but later transformed into a fintech platform that also includes money transfers and cryptocurrency transactions. Although the company's value was $11 billion in 2022, this figure has decreased significantly in subsequent years.