AZAL "Viasat" ilə strateji müqavilə imzaladı
"Azərbaycan Hava Yolları" (AZAL) və peyk rabitəsi sahəsində qlobal lider olan "Viasat Inc." şirkəti arasında təyyarələrin yüksək sürətli internetlə təchiz edilməsinə dair strateji tərəfdaşlıq müqaviləsi imzalanıb. Sənəd dünyanın ən böyük aviasiya tədbirlərindən biri olan "Dubai Airshow 2025" sərgisi çərçivəsində AZAL-ın prezidenti Samir Rzayev və "Viasat"ın aviasiya üzrə prezidenti Don Bakman tərəfindən təsdiqlənib.
Tərəfdaşlıq çərçivəsində AZAL-ın parkına yeni daxil ediləcək 20 təyyarə – "Airbus A320" ailəsinə məxsus hava gəmiləri və "Boeing 787-9 Dreamliner" laynerləri müasir "Viasat Amara" peyk rabitə sistemi ilə təchiz olunacaq.
Yeni sistem sərnişinlərə yüksək sürətli Wi-Fi xidmətindən yararlanmaqla yanaşı, simsiz bortdaxili əyləncə platformasına da çıxış imkanı verəcək. Sərnişinlər öz şəxsi mobil cihazlarından istifadə edərək geniş multimedia məzmununu izləyə biləcəklər. Qeyd edək ki, bu sistem artıq AZAL-ın cari ildə istismara verdiyi iki "Airbus A320neo" təyyarəsində quraşdırılıb.

AZAL Signs Strategic Agreement with Viasat
A strategic partnership agreement has been signed between “Azerbaijan Airlines” (AZAL) and “Viasat Inc.”, a global leader in satellite communications, to equip aircraft with high-speed internet.
The document was signed by AZAL President Samir Rzayev and Viasat’s President of Aviation Don Buchman during the “Dubai Airshow 2025,” one of the world’s largest aviation events.
As part of the partnership, 20 new aircraft joining AZAL’s fleet — including the Airbus A320 family and Boeing 787-9 Dreamliner — will be equipped with the advanced “Viasat Amara” satellite communication system.
The new system will provide passengers not only with high-speed Wi-Fi, but also access to a wireless onboard entertainment platform. Passengers will be able to enjoy a wide range of multimedia content using their personal mobile devices.
It should be noted that the system has already been installed on two Airbus A320neo aircraft introduced into operation by AZAL earlier this year.