Azercell və Amazon Web Services (AWS) strateji tərəfdaşlığı genişləndirir
Azercell dünyanın aparıcı bulud provayderlərindən olan "Amazon Web Services" (AWS) ilə strateji tərəfdaşlığını genişləndirdiyini açıqlayıb. Əməkdaşlığın yeni mərhələsində şirkət ölkədəki rəqəmsal infrastrukturu müasirləşdirməyi və texnoloji imkanları artırmağı hədəfləyir.
Tərəflər arasındakı razılaşmaya əsasən, əsas diqqət hibrid bulud həlləri, GPU texnologiyaları, süni intellekt və Əşyaların İnterneti (IoT) analitikası kimi vacib sahələrə yönəldiləcək. Bundan əlavə, real vaxt rejimində işləyən interaktiv tətbiqlər və "kənar hesablama" (edge computing) texnologiyalarının tətbiqi nəzərdə tutulur. Bu həllərin yerli infrastruktura inteqrasiyası xidmətlərin daha çevik olmasına və məlumat suverenliyinin daha etibarlı qorunmasına şərait yaradacaq.
AWS ilə qurulan bu əlaqələr yerli bizneslərin rəqəmsal transformasiyasını sürətləndirməklə yanaşı, şirkətlərin texnoloji hazırlıq səviyyəsini də yüksəldəcək. Eyni zamanda, bu tərəfdaşlığın ölkədəki startap ekosisteminin inkişafına təkan verəcəyi və innovativ layihələrin reallaşması üçün yeni imkanlar açacağı gözlənilir.
Ümumilikdə, bu strateji addım Azərbaycanın milli rəqəmsal infrastrukturunu gücləndirmək məqsədi daşıyır. "Azercell" beynəlxalq təcrübəni və müasir həlləri ölkəyə gətirməklə rəqəmsal iqtisadiyyatın böyüməsinə töhfə verməyi planlaşdırır.

Azercell and Amazon Web Services (AWS) expand their strategic partnership
Azercell has announced that it is expanding its strategic partnership with one of the world’s leading cloud providers, Amazon Web Services (AWS). In this new phase of collaboration, the company aims to modernize the country’s digital infrastructure and enhance technological capabilities.
Under the agreement, the focus will be on key areas such as hybrid cloud solutions, GPU technologies, artificial intelligence, and Internet of Things (IoT) analytics. In addition, the implementation of real-time interactive applications and edge computing technologies is planned. Integrating these solutions with local infrastructure is expected to make services more flexible and ensure stronger data sovereignty.
This partnership with AWS will accelerate the digital transformation of local businesses and improve their technological readiness. It is also expected to boost the country’s startup ecosystem, creating new opportunities for innovative projects.
Overall, this strategic move aims to strengthen Azerbaijan’s national digital infrastructure. By bringing international expertise and modern solutions to the country, Azercell plans to contribute to the growth of the digital economy.