Trump Media & Technology Group (TMTG) və ABŞ-nin nüvə sintezi enerjisi sahəsində ixtisaslaşan "TAE Technologies" şirkəti birləşdiklərini elan ediblər. Tərəflər ümumi dəyəri 6 milyard dolları keçən və tamamilə səhm mübadiləsinə əsaslanan birləşmə sazişi imzalayıblar.
Razılaşmaya əsasən, hər iki şirkət vahid bir açıq səhmdar cəmiyyəti kimi fəaliyyət göstərəcək və səhmdarlar yeni qurumda təxminən 50/50 nisbətində bərabər paya sahib olacaqlar.
Yeni şirkətin əsas hədəfi 2026-cı ildə ilk kommersiya məqsədli nüvə sintezi elektrik stansiyasını inşa etməkdir. İlkin mərhələdə stansiyanın gücünün 50 meqavat (MWe) olması, daha sonra isə 350-500 MWe gücündə daha böyük obyektlərin tikilməsi planlaşdırılır. Bu layihənin məqsədi həm iqtisadi cəhətdən sərfəli təmiz enerji istehsal etmək, həm də süni intellekt kimi yüksək enerji tələb edən sahələrin ehtiyaclarını qarşılamaqdır.
Birləşmə TMTG-nin maliyyə imkanları ilə TAE-nin qabaqcıl texnologiyasını bir araya gətirir. Müqavilə şərtlərinə görə, TMTG imzalanma zamanı qarşı tərəfə 200 milyon dollar nağd vəsait ödəyəcək, rəsmi sənədləşmə prosesindən sonra isə əlavə 100 milyon dollar ödəniş ediləcək.
Prosesin ənənəvi tənzimləyici yoxlamalardan sonra 2026-cı ilin ortalarında tam yekunlaşması gözlənilir. Yeni şirkətə TMTG-nin rəhbəri Devin Nunes və TAE-nin rəhbəri Dr. Mişel Binderbauer həmsədrlər (Co-CEO) kimi rəhbərlik edəcəklər.

19 December 2025 11:39
Trump Media & Technology Group (TMTG) and U.S.-based nuclear fusion energy company TAE Technologies have announced their merger. The parties have signed a stock-for-stock deal valued at over $6 billion.
Under the agreement, both companies will operate as a single publicly traded entity, with shareholders holding approximately 50/50 ownership in the new company.
The new company’s primary goal is to construct the first commercial nuclear fusion power plant by 2026. Initially, the plant is expected to have a capacity of 50 megawatts (MWe), with plans to build larger facilities of 350–500 MWe in the future. The project aims to produce economically viable clean energy while supporting high-energy-demand sectors such as artificial intelligence.
The merger combines TMTG’s financial resources with TAE’s advanced technology. According to the terms of the agreement, TMTG will pay $200 million in cash at signing, with an additional $100 million to be paid after formal documentation is completed.
The process is expected to be fully completed by mid-2026, following traditional regulatory approvals. The new company will be jointly led by TMTG CEO Devin Nunes and TAE CEO Dr. Michel Binderbauer as Co-CEOs.