“Azərikart”ın lisenziyası məhdudlaşdırılıb
Azərbaycan Mərkəzi Bankı (AMB) "Azərikard" MMC-nin öz müraciəti əsasında fəaliyyət lisenziyasını məhdudlaşdırıb. Bu qərar nəticəsində prosessinq mərkəzi olan "Azərikard" gələcəkdə elektron pul təşkilatı kimi yox, ödəniş təşkilatı və ödəniş sisteminin operatoru kimi fəaliyyətini davam etdirəcək.
Mərkəzi Bankın yaydığı məlumata görə, şirkətə ilkin olaraq 12 sentyabr 2024-cü il tarixində iki əsas fəaliyyət üçün lisenziyalar verilmişdi. Bunlardan biri "ödəniş sisteminin operatoru" fəaliyyətinə (ÖSO-001 nömrəli) aid idi. Digər lisenziya (EPT-011 nömrəli) isə "ödəniş əməliyyatının ekvarinqi" ilə yanaşı, "elektron pulun emissiyası və elektron pul ilə ödəniş əməliyyatlarının icrası"nı əhatə edirdi.
Lakin, Təşkilatın müraciəti əsasında AMB-nin İdarə Heyətinin 08 oktyabr 2025-ci il tarixli Qərarı ilə şirkətin lisenziyasından "elektron pul emissiyası və elektron pulla ödəniş əməliyyatlarının icrası" üzrə ödəniş xidməti ləğv olunub. Bu məhdudlaşdırma ilə "Azərikard"ın fəaliyyət profili rəsmən dəyişdirilmiş oldu.

Azercard license restricted
The Central Bank of Azerbaijan (CBA) has restricted the activity license of Azercard LLC at the company’s own request. As a result, the processing center will continue operating not as an electronic money institution but as a payment organization and payment system operator.
According to the CBA, the company was initially granted two main licenses on September 12, 2024. One covered the activity of a payment system operator (License No. ÖSO-001), while the other (License No. EPT-011) included acquiring payment operations as well as the issuance of electronic money and execution of electronic money payment transactions.
However, based on the company’s request, the CBA Board’s decision dated October 8, 2025, revoked the license for electronic money issuance and electronic money payment operations. This restriction officially changed Azercard’s activity profile.