04 Fevral 2026 11:38
Böyük Britaniyada fəaliyyət göstərən daşınmaz əmlak və maliyyə texnologiyaları startapı OneDome ev alqı-satqısı bazarında mövqelərini genişləndirmək məqsədilə 25 milyon dollar həcmində yeni investisiya cəlb edib.
Pre-Series C mərhələsində baş tutan bu maliyyələşmə raundundan sonra startapın indiyədək topladığı ümumi investisiya həcmi 40 milyon dollara çatıb. Yeni investisiyaya ötən ilin sonunda açıqlanan və dəyəri 7,5 milyon funt sterlinqə qədər qiymətləndirilən Channel 4 ilə media-for-equity razılaşması da daxildir.
OneDome startapı ev alma prosesini sadələşdirmək məqsədilə ipoteka məsləhəti, hüquqi sənədləşmə və alqı-satqı əməliyyatlarının idarə edilməsini vahid platformada birləşdirir. 2023-cü ildə OneDome onlayn ipoteka brokeri Trussle-ı satın alıb. Daha əvvəl Goldman Sachs da daxil olmaqla iri investorların dəstək verdiyi Trussle-ın alınması startapın ipoteka paylanması imkanlarını xeyli gücləndirib. OneDome-un idarə heyətinə Böyük Britaniyada tanınmış hüquqşünas Ser Naycel Noulz rəhbərlik edir. Startap qarşıdakı beş il ərzində ölkədə həyata keçirilən ev alqı-satqısı əməliyyatlarının 10 faizində iştirak etməyi hədəfləyir.
Hazırda platforma aylıq təxminən 1,4 milyard dollar həcmində ipoteka kreditinin rəsmiləşdirilməsində vasitəçilik edir. OneDome eyni zamanda 500-dən çox ipoteka brokeri ilə əməkdaşlıq edir və bu göstəricilərlə Böyük Britaniyada fəaliyyət göstərən ən iri proptech platformalarından biri sayılır.
Startap artıq mənfəətlə fəaliyyət göstərdiyini açıqlayıb və 2026-cı ilin sonunadək gəlirlərini üç dəfə artırmağı planlaşdırır.
Təsisçinin mövqeyi
OneDome-un qurucusu və baş icraçı direktoru Babək İsmayıl bildirib ki, ev alma prosesi hələ də insanlar üçün ən stresli maliyyə əməliyyatlarından biridir:
“Biz OneDome-u bu prosesi sadələşdirmək üçün yaratdıq. Məqsədimiz ev alqı-satqısını parçalanmış və mürəkkəb prosesdən çıxarıb sadə və şəffaf bir təcrübəyə çevirməkdir. Bu investisiya startapımızın daha sürətlə böyüməsinə imkan verəcək.”

OneDome, founded by Bakbek Ismayil, receives $25 million in investment
UK-based real estate and fintech startup OneDome has raised a new $25 million investment to expand its presence in the home buying and selling market.
The Pre-Series C round brings the startup’s total investment to $40 million. The new investment includes a media-for-equity deal with Channel 4, which was announced late last year and valued at up to £7.5 million.
OneDome is a start-up that combines mortgage advice, legal documentation and transaction management into a single platform to simplify the home buying process. In 2023, OneDome acquired online mortgage broker Trussle. The acquisition of Trussle, which was previously backed by major investors including Goldman Sachs, significantly strengthens the startup’s mortgage distribution capabilities. OneDome is chaired by Sir Nigel Knowles, a renowned UK lawyer. The startup aims to be involved in 10 percent of the country’s home buying and selling transactions over the next five years.
The platform currently processes around $1.4 billion in mortgages per month. OneDome also works with over 500 mortgage brokers, making it one of the largest proptech platforms in the UK.
The startup has already announced that it is profitable and plans to triple its revenue by the end of 2026.
Founder’s perspective
OneDome founder and CEO Babek Ismayil said that buying a home is still one of the most stressful financial transactions for people:
“We created OneDome to simplify the process. Our goal is to take home buying and selling from a fragmented and complicated process to a simple and transparent experience. This investment will allow our startup to grow even faster.”