İsrail və Azərbaycan süni intellekt sahəsində əməkdaşlığa dair memorandum imzalayıb
Məlumata görə, sənəd İsrailin Milli Süni İntellekt Direktorluğunun rəhbəri, ehtiyatda olan general Erez Eskel və Azərbaycanın rəqəmsal inkişaf və nəqliyyat naziri Rəşad Nəbiyev tərəfindən Yerusəlimdə, İsrailin Baş naziri Benyamin Netanyahunun iştirakı ilə imzalanıb.
Baş nazirin ofisinin açıqlamasında qeyd olunub ki, tərəflər süni intellekt vasitəsilə mövcud əməkdaşlığı və müttəfiqliyi daha da dərinləşdirməyi planlaşdırır.
Bildirilib ki, tərəfdaşlıq superkompüter infrastrukturu, süni intellektin mülki əhəmiyyətli sahələrdə tətbiqi, insan kapitalının inkişafı və birgə elmi tədqiqatlar istiqamətlərini əhatə edəcək.
Biz bu sahədə aparıcı ölkələr sırasında olmalı olduğumuzu təmin etməliyik. Düşünürəm ki, birlikdə daha çox iş görə və bunu daha yaxşı şəkildə həyata keçirə bilərik”, - tədbirdə çıxışı zamanı Netanyahu deyib.

Israel and Azerbaijan sign memorandum of understanding on cooperation in artificial intelligence
Israel and Azerbaijan have signed a memorandum of understanding on cooperation in the field of artificial intelligence.
Minister of Digital Development and Transport Rashad Nabiyev shared this on his X account.
According to reports, the document was signed by the head of the Israeli National Directorate of Artificial Intelligence, retired General Erez Eskel, and the Minister of Digital Development and Transport of Azerbaijan Rashad Nabiyev in Jerusalem, in the presence of Israeli Prime Minister Benjamin Netanyahu.
The statement from the Prime Minister's Office noted that the parties plan to further deepen the existing cooperation and alliance through artificial intelligence.
It was stated that the partnership will cover the areas of supercomputer infrastructure, the application of artificial intelligence in civilian areas, the development of human capital and joint scientific research.
We must ensure that we are among the leading countries in this field. I think we can do more together and do it better," Netanyahu said during his speech at the event.