03 Fevral 2026 17:50
ABŞ Ədliyyə Nazirliyinin (DOJ) açıqladığı yeni Epstein sənədlərində Microsoft-un mərhum seks cinayətkarı Cefri Epşteyni Xbox Live onlayn oyun platformasından daimi olaraq blokladığı üzə çıxıb. Sənədlərə əsasən, qərar 19 dekabr 2013-cü ildə qəbul edilib.
Microsoft tərəfindən Epşteynin şəxsi elektron poçt ünvanına göndərilən rəsmi bildirişdə onun Xbox Live hesabının tamamilə dayandırıldığı qeyd olunub. İlkin məktubda bloklanma səbəbi kimi digər istifadəçilərə qarşı təhqir, təqib və sui-istifadə halları göstərilsə də, daha sonra göndərilən əlavə e-poçtda əsas səbəb açıqlanıb.
Həmin bildirişə görə, Microsoft 2012-ci ildə Nyu-York Baş Prokurorluğu ilə birgə həyata keçirilən təşəbbüs çərçivəsində qeydiyyatda olan seks cinayətkarlarını onlayn oyun platformalarından uzaqlaşdırmağa başlayıb. Cefri Epşteynin də bu səbəbdən Xbox Live-dan kənarlaşdırıldığı bildirilib. Qərarın məqsədi xüsusilə uşaqlar üçün risklərin azaldılması olub.
Qeyd edək ki, Cefri Epşteyn 2009-cu ildə azyaşlıya qarşı cinayətlə bağlı həbs cəzası çəkdikdən sonra rəsmi olaraq seks cinayətkarı kimi qeydiyyata alınıb. Sənədlər onun Xbox Live hesabını 2012-ci ildə yaratdığını, bloklanmanın isə təxminən bir il sonra tətbiq edildiyini göstərir. Bununla belə, Epşteynin platformadan aktiv istifadə edib-etmədiyi hələ də aydın deyil.

Microsoft has permanently blocked Jeffrey Epstein from Xbox Live
New Epstein documents released by the US Department of Justice (DOJ) reveal that Microsoft permanently banned the late sex offender Jeffrey Epstein from its Xbox Live online gaming platform. The documents show that the decision was made on December 19, 2013.
An official notice sent by Microsoft to Epstein’s personal email address stated that his Xbox Live account had been permanently suspended. While the initial letter cited harassment, abuse and bullying of other users as the reason for the ban, a follow-up email later provided the main reason.
According to the notice, Microsoft began removing registered sex offenders from its online gaming platforms in 2012 as part of an initiative with the New York Attorney General’s Office. Jeffrey Epstein was also reportedly removed from Xbox Live for this reason. The decision was aimed at reducing risks, especially for children.
Jeffrey Epstein was officially registered as a sex offender after serving a prison sentence for a crime against a minor in 2009. Documents show that he created his Xbox Live account in 2012, and the ban was imposed about a year later. However, it is still unclear whether Epstein actively uses the platform.