XRİTDX “İnformasiya Təhlükəsizliyi Testləri” laboratoriyasını istifadəyə verib
Xüsusi Rabitə və İnformasiya Təhlükəsizliyi Dövlət Xidmətinin (XRİTDX) təşəbbüsü və dəstəyi ilə Bakı Ali Neft Məktəbində (BANM) “İnformasiya Təhlükəsizliyi Testləri” laboratoriyasının fəaliyyətə başlaması ilə əlaqədar açılış mərasimi keçirilib.
Tədbirdə XRİTDX-nin rəisi general-leytenant İlqar Musayev, Azərbaycan Respublikası Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətinin Milli Kibertəhlükəsizlik Mərkəzinin rəisi general-mayor Davud Rüstəmov, SOCAR-ın vitse-prezidenti Ziba Mustafayeva, BANM-in rektoru Elmar Qasımov, İqtisadiyyat Nazirliyinin Rəqəmsal idarəetmə şöbəsinin müdiri Anar Nərimanov, Rumıniyanın İnformatika üzrə Milli Tədqiqat və İnkişaf İnstitutunun (ICI Bucharest) elmi direktru Carmen Elena Cirnu və digər qonaqlar iştirak ediblər.
“İnformasiya Təhlükəsizliyi Testləri” laboratoriyası XRİTDX ilə BANM arasında imzalanmış Əməkdaşlıq haqqında Memorandum çərçivəsində və Azərbaycan Respublikası Prezidentinin müvafiq Sərəncamı ilə təsdiq edilmiş “Azərbaycan Respublikasının informasiya təhlükəsizliyi və kibertəhlükəsizliyə dair 2023–2027-ci illər üçün Strategiyası”nın aidiyyəti tələblərinə uyğun olaraq qurulub. Laboratoriyanın texniki imkanlarının artırılması, xüsusi proqram təminatları və əlavə avadanlıqlarla təchiz edilməsi istiqamətində işlər İqtisadiyyat Nazirliyi ilə birgə davam etdiriləcəkdir.
Yaradılmış laboratoriya universitetdə təhsil alan tələbə, müəllim və tədqiqatçılarla yanaşı, dövlət qurumlarının əməkdaşlarının istifadəsi üçün də nəzərdə tutulub. Burada mütəxəssislər beynəlxalq standartlara uyğun kiberinsident ssenariləri üzərində birgə işləmək, XRİTDX tərəfindən təşkil olunacaq təlimlərdə iştirak etmək və praktik təcrübə əldə etmək imkanı qazanacaqlar. Bu yanaşma laboratoriyanı tədris məkanı ilə yanaşı, kibertəhlükəsizlik üzrə əməliyyat hazırlığının yoxlanıldığı və təkmilləşdirildiyi test platformasına — kadr hazırlığı bazasına çevirir.
Laboratoriyanın açılış mərasimindən sonra NATO-nun Sülh və Təhlükəsizlik naminə Elm Proqramı çərçivəsində XRİTDX-nin və Rumıniyanın İnformatika üzrə Milli Tədqiqat və İnkişaf İnstitutu ilə birgə icra olunan “Cyber Polygon” layihəsi üzrə ilk təlim keçirilib. “Cyber Polygon” XRİTDX-nin beynəlxalq əməkdaşlıq çərçivəsində həyata keçirdiyi qabaqcıl kibertəlim və sınaq platformasıdır. Bu platforma vasitəsilə kritik informasiya infrastrukturlarına yönəlmiş real kiberhücum ssenariləri modelləşdirilir, müdafiə mexanizmləri sınaqdan keçirilir və insidentlərə operativ reaksiya bacarıqları formalaşdırılır.
“İnformasiya Təhlükəsizliyi Testləri” laboratoriyası ali təhsil müəssisəsində informasiya təhlükəsizliyi sahəsində praktik yönümlü tədrisin inkişafı baxımından mühüm əhəmiyyət kəsb edir.

03 February 2026 18:02
The opening ceremony of the “Information Security Testing” laboratory was held at the Baku Higher Oil School (BHOS) with the initiative and support of the State Service for Special Communications and Information Security (SCISS).
The event was attended by the Head of the SCISS, Lieutenant General Ilgar Musayev, Head of the National Cybersecurity Center of the State Security Service of the Republic of Azerbaijan, Major General Davud Rustamov, Vice President of SOCAR Ziba Mustafayeva, Rector of BHOS Elmar Gasimov, Head of the Digital Management Department of the Ministry of Economy Anar Narimanov, Scientific Director of the National Institute for Research and Development of Informatics (ICI Bucharest) of Romania Carmen Elena Cirnu and other guests.
The “Information Security Tests” laboratory was established within the framework of the Memorandum of Cooperation signed between the BHOS and the BHOS and in accordance with the relevant requirements of the “Strategy of the Republic of Azerbaijan on Information Security and Cybersecurity for 2023–2027” approved by the relevant Order of the President of the Republic of Azerbaijan. Work will be continued jointly with the Ministry of Economy to increase the technical capabilities of the laboratory, equip it with special software and additional equipment.
The created laboratory is intended for use by students, teachers and researchers studying at the university, as well as employees of state institutions. Here, specialists will have the opportunity to work together on cyber incident scenarios in accordance with international standards, participate in trainings organized by the BHOS, and gain practical experience. This approach turns the laboratory into a testing platform — a personnel training base — where operational readiness for cybersecurity is tested and improved, in addition to a place of study.
After the opening ceremony of the laboratory, the first training was held under the “Cyber ​​Polygon” project, implemented jointly by the CRIS and the Romanian National Institute for Research and Development in Informatics within the framework of NATO’s Science for Peace and Security Program. “Cyber ​​Polygon” is an advanced cyber training and testing platform implemented by the CRIS within the framework of international cooperation. Through this platform, real cyber attack scenarios aimed at critical information infrastructures are modeled, defense mechanisms are tested, and operational response skills to incidents are formed.
The “Information Security Tests” laboratory is of great importance in terms of the development of practically oriented education in the field of information security at a higher education institution.