Pavel Durov Parisdə Xı-ın ofisində aparılan axtarışlara münasibət bildirib
Telegram-ın qurucusu Pavel Durov Parisdə X (keçmiş Twitter) şirkətinin ofisində aparılan axtarışlarla bağlı açıqlama verib.
Onun sözlərinə görə, Fransa hazırda sosial şəbəkələrə qarşı cinayət təqibi aparan dünyada yeganə ölkədir.
“Hazırda Fransa polisi Parisdə X-in ofisində axtarış aparır. Fransa insanlara müəyyən dərəcədə azadlıq verən bütün sosial şəbəkələri (Telegram, X, TikTok və s.) cinayət təqibinə məruz qoyan dünyada yeganə ölkədir. Aldanmayın: bu, azad ölkə deyil”, – deyə Pavel Durov bildirib.
Qeyd edək ki, Paris prokurorluğu X sosial şəbəkəsinin ofisində axtarışlar aparıldığını təsdiqləyib. İstintaq platformanın alqoritmik fəaliyyətinin araşdırılması ilə əlaqədardır.
Xatırladaq ki, Fransa hakimiyyəti daha əvvəl də müxtəlif sosial şəbəkə və messencerlərə qarşı tədbirlər görüb. Pavel Durovun özü isə 2024-cü ilin avqustunda Paris hava limanında Telegram-ın fəaliyyəti ilə bağlı ittihamlar əsasında saxlanılmışdı.
Durov daha əvvəl Telegram-ın qanun pozuntuları ilə mübarizə apardığını vurğulayaraq messencerin “cinayətkarlar üçün platforma olmadığını” və hüquq-mühafizə orqanları ilə əməkdaşlıq etdiyini də qeyd etmişdi.

Pavel Durov commented on the searches conducted at Xi's office in Paris
Telegram founder Pavel Durov has made a statement regarding the searches conducted at the offices of X (formerly Twitter) in Paris.
According to him, France is currently the only country in the world that is prosecuting social networks.
“The French police are currently searching the offices of X in Paris. France is the only country in the world that is prosecuting all social networks that give people a certain degree of freedom (Telegram, X, TikTok, etc.). Don’t be fooled: this is not a free country,” Pavel Durov said.
It should be noted that the Paris prosecutor’s office confirmed that searches were conducted at the offices of the X social network. The investigation is related to the investigation of the algorithmic activity of the platform.
It should be noted that the French authorities have previously taken measures against various social networks and messengers. Pavel Durov himself was detained at the Paris airport in August 2024 on charges related to Telegram’s activities.
Durov previously emphasized that Telegram is fighting against violations of the law, noting that the messenger is "not a platform for criminals" and cooperates with law enforcement agencies.