09 Yanvar 2025 13:13
2024-cü ildə texnologiya nəhəngləri 149 startap-a 1 milyon dollar və ya daha çox sərmayə qoyublar. Crunchbase News-a görə, Böyük beşlik (Apple, Microsoft, Nvidia, Amazon və Alphabet) arasında investisiya aktivliyi 2024-cü ildə son beş ilin ən aşağı həddə çatıb. Apple sövdələşmələrin heç birində iştirak etməyib.
Analitiklərin məlumatına görə, ötən il investorlar daha çox süni intellekt sahəsində fəaliyyət göstərən şirkətlərə investisiya qoyublar. 2024-cü ilin ən iri investisiya anlaşması OpenAI-ın 6,6 milyard dollarlıq raundu olub. Bu məbləği şirkət əsasən Microsoft və Nvidia kimi nəhənglərdən cəlb edib.
İkinci yerdə Alphabet (Google) şirkətinin törəmə müəssisəsi Waymo (pilotsuz taksilər hazırlayır) qərarlaşıb. Waymo ana şirkətdən 5,6 milyard dollar investisiya alıb. İlk üçlüyü Anthropic adlı startap bağlayır. Şirkət Amazon-dan 4 milyard dollar investisiya cəlb edib. Qeyd edək ki, Anthropic, funksionallığı ChatGPT-yə bənzəyən Claude adlı süni intellekt modelinin də yaradıcısıdır.
İnvestorlar arasında liderlər
İnvestorlar arasında ən çox sövdələşmə həyata keçirən Alphabet olub. Şirkət 87 investisiya raundunda iştirak edib. İkinci yeri Microsoft (34), üçüncü yeri isə Nvidia (27) tutur.

The Big Five invested in 149 startups in 2024
Tech giants invested $1 million or more in 149 startups in 2024. According to Crunchbase News, the Big Five (Apple, Microsoft, Nvidia, Amazon, and Alphabet) saw their lowest investment activity in five years in 2024. Apple was not involved in any of the deals.
According to analysts, last year, investors invested more in companies operating in the field of artificial intelligence. The largest investment deal of 2024 was the $ 6.6 billion round of OpenAI. The company attracted this amount mainly from giants such as Microsoft and Nvidia.
In second place is Waymo, a subsidiary of Alphabet (Google) (develops driverless taxis). Waymo received $ 5.6 billion in investment from the parent company. The top three are closed by a startup called Anthropic. The company attracted $ 4 billion in investment from Amazon. It should be noted that Anthropic is also the creator of an artificial intelligence model called Claude, whose functionality is similar to ChatGPT.
Leaders among investors
Alphabet made the most deals among investors. The company participated in 87 investment rounds. Second place is taken by Microsoft (34), and third place is taken by Nvidia (27).