25 Fevral 2025 12:02
Hakerlər Bybit adlı kripto mübadiləsindən təxminən 1.4 milyard dollar dəyərində Ethereum kriptovalyutası oğurlamışdılar. Bu, tarixdəki ən böyük kripto oğurluğu kimi qeyd olunur.
Oğurluq baş verdikdən sonra bir neçə blokçeyn izləmə şirkəti və məşhur kripto araşdırıcısı ZachXBT, hakerlərin Şimali Koreyanın Lazarus Qrupu ilə əlaqəli olduğunu bildirdi. ZachXBT, Bybit-in hacklənməsindən bir neçə saat sonra, oğurlanan kriptovalyutanın əvvəlki hücumlarla əlaqəli olan cüzdanlara keçirildiyini izlədiyini açıqladı.
Blokçeyn monitorinq şirkəti Elliptic də eyni nəticəyə gəldi və bildirib ki, oğurlanmış vəsaitləri izləyərək, Şimali Koreyanın bu oğurluqdan faydalanmasının qarşısını almağa çalışıblar. Onlar qeyd edib ki, bu hücumda Şimali Koreya hakerləri tərəfindən istifadə olunan tipik bir yuma metodu tətbiq olunub.
Şimali Koreya, kripto oğurluqları ilə məşhurdur və BMT-nin məlumatına görə, bu ölkənin hakerləri 58-dən çox kripto oğurluğunda iştirak ediblər. ABŞ, Yaponiya və Cənubi Koreya hökumətləri 2024-cü ildə Şimali Koreyanın müxtəlif kripto hücumları ilə 650 milyon dollar dəyərində kriptovalyuta oğurladığını bildiriblər.
Elliptic şirkətinin baş elmi mütəxəssisi Tom Robinson, oğurlanmış vəsaitlərin əvvəlki Şimali Koreya hücumlarından gələn vəsaitlə qarışdığını və bu səbəbdən bu hücumun Şimali Koreyaya aid olduğunu açıqlayıb. O, həmçinin qeyd edib ki, Şimali Koreyanın əvvəlki oğurluqlarda istifadə etdiyi yuma metodları ilə bənzər metodlar müşahidə edilib.
Blokçeyn kəşfiyyat firması TRM Labs da bu hücumda Şimali Koreyanın əli olduğuna əmin olduqlarını bildirib.
Bybit-in sözçüsü Tony Au, Şimali Koreya ilə əlaqə barədə şərh verməkdən imtina edib və yalnız qeyd edib ki, komanda hələ də araşdırma aparır.

25 February 2025 12:02
Hackers stole approximately $1.4 billion worth of Ethereum cryptocurrency from the Bybit exchange, marking the largest crypto heist in history.
Following the theft, several blockchain monitoring companies and prominent crypto investigator ZachXBT linked the hackers to North Korea's Lazarus Group. ZachXBT stated that, just hours after the hack, he tracked the stolen cryptocurrency to wallets associated with previous attacks, including those linked to exchanges like Phemex, BingX, and Poloniex.
Blockchain monitoring firm Elliptic reached the same conclusion, stating that it had worked around the clock to trace the stolen funds and prevent North Korea from benefiting from them. They noted that the laundering methods used in this heist were consistent with those typically employed by North Korean hackers.
North Korea is notorious for its involvement in crypto heists. According to a United Nations report, North Korean hackers have been linked to over 58 crypto thefts. Governments of the United States, Japan, and South Korea reported that North Korea stole over $650 million in crypto through various attacks in 2024.
Tom Robinson, Chief Scientist of Elliptic, explained that the stolen funds were mixed with proceeds from previous North Korean attacks, which led them to attribute the hack to North Korea. He also pointed out that the laundering techniques used were very similar to those seen in past North Korean heists.
Blockchain intelligence firm TRM Labs also expressed high confidence that North Korea was behind the Bybit hack.
Bybit spokesperson Tony Au declined to comment on the North Korea connection, stating that the investigation was ongoing.
North Korea's Permanent Mission to the United Nations did not respond to TechCrunch's request for comment.