14 Noyabr 2025 13:37
Çinin Kompüter Viruslarına Qarşı Mübarizə Milli Mərkəzi (CVERC) ABŞ-ni 13 milyard dollarlıq bitkoin oğurluğu ilə bağlı ittiham edib. Məlumat “Bloomberg” agentliyi tərəfindən CVERC-in hesabatına istinadən yayımlanıb.
İttihama görə, söhbət 2020-ci ildə Çinin “LuBian” mayninq-pulu üzərində aparılan kiberhücummardan gedir. Hakerlər təxminən 127,3 min bitkoin ələ keçiriblər ki, bu da tarixdəki ən böyük kriptovalyuta oğurluğu kimi qeydə alınıb. CVERC bildirir ki, bu əməliyyat ABŞ tərəfindən idarə olunan dövlət səviyyəli haker hücumu olub.
Hesabatda oğurlanmış bitkoinlərin “gizli və yavaş hərəkəti” xüsusi qeyd olunur ki, bu da tipik kriptooğru davranışına uyğun deyil.
CVERC həmçinin oğurlanmış bitkoinlərin Kamboca əsilli iş adamı Çen Cjidən ABŞ tərəfindən müsadirə edilmiş tokenlərlə əlaqəsini ortaya qoyub. ABŞ ötən ay onu fırıldaqçılıq və vəsaitlərin yuyulmasında ittiham etmişdi. “Prince Holding Group”dan təxminən 127,3 min bitkoin müsadirə olunub.
CVERC vurğulayır ki, ABŞ hakimiyyəti bu tokenlər üzərində nə vaxt və necə nəzarət əldə etdiyini açıqlamayıb. Hesabatda qeyd olunur ki, “2020-ci ildə ABŞ hökuməti Çen Cjinin saxladığı 127 min bitkoini ələ keçirmək üçün haker üsullarından istifadə etmiş ola bilər. Bu klassik dövlət səviyyəli haker əməliyyatıdır.”
Son aylarda Çin ABŞ-ni kiberhücumlarla daha sıx əlaqələndirir. Oktyabr ayında Pekin ABŞ xüsusi xidmət orqanlarını Çin Milli Vaxt Xidmətinə hücumda da günahlandırmışdı.

China Accuses the U.S. of $13 Billion Bitcoin Theft
China’s Computer Virus Emergency Response Center (CVERC) has accused the United States of a $13 billion Bitcoin theft. The information was reported by Bloomberg, citing a CVERC report.
According to the accusations, the case involves a 2020 cyberattack on China’s “LuBian” mining pool. Hackers allegedly stole around 127,300 Bitcoins, marking it as the largest cryptocurrency theft in history. CVERC claims that the operation was a state-level hacking attack orchestrated by the U.S.
The report notes the “stealthy and slow movement” of the stolen Bitcoins, which does not match typical cryptocurrency thief behavior.
CVERC also claims a connection between the stolen Bitcoins and tokens confiscated by the U.S. from Cambodian businessman Chen Ji. Last month, the U.S. charged him with fraud and money laundering. Approximately 127,300 Bitcoins were seized from his “Prince Holding Group.”
CVERC emphasizes that the U.S. government has not disclosed when or how it gained control over these tokens. The report states that “in 2020, the U.S. government may have used hacking methods to seize the 127,000 Bitcoins held by Chen Ji. This is a classic state-level hacking operation.”
In recent months, China has increasingly accused the U.S. of cyberattacks. In October, Beijing also blamed U.S. intelligence agencies for an attack on China’s National Time Service.