Samsung yaddaş çiplərinin qiymətini Sİ tələbi səbəbindən 60%-ə qədər artırdı
Samsung Electronics bu ay bəzi yaddaş çiplərinin qiymətlərini kəskin şəkildə artırıb. Bu artıma səbəb süni intellekt (Sİ) data mərkəzlərinin qurulması uğrunda qlobal rəqabətin yaratdığı ciddi təchizat qıtlığıdır. Sentyabr ayı ilə müqayisədə qiymət artımının 60%-ə çatdığı bildirilir.
Dünyanın ən böyük yaddaş çipi istehsalçısı olan Samsung, adətən hər ay açıqlanan müqavilə qiymətlərini oktyabr ayında elan etməyi təxirə salmışdı. Əsasən serverlərdə istifadə olunan bu çiplərin qiymətlərinin kəskin artması, data infrastruktur quran böyük şirkətlər üçün ciddi çətinliklər yaradacaq. Bu artım həmçinin smartfon və kompüter kimi digər məhsulların da maya dəyərini artırmaq təhlükəsi yaradır.
"Fusion Worldwide" distribyutor şirkətinin prezidenti Tobey Gonnerman bildirib ki, Cənubi Koreya şirkətinin 32 GB DDR5 yaddaş çipi modulunun müqavilə qiyməti sentyabrda 149 dollar idisə, noyabrda 239 dollara yüksəlib. Həmçinin, 16GB və 128GB çiplərin qiymətləri təxminən 50%, 64GB və 96GB çiplərin qiymətləri isə 30%-dən çox artıb.
Sənaye rəhbərləri və analitiklərə görə, çip qıtlığı o qədər ciddidir ki, bəzi müştərilər arasında "panika alışı"na (panic buying) səbəb olub. Çinli smartfon istehsalçısı Xiaomi də keçən ay artan qiymətlərin telefonların maya dəyərini yüksəltdiyi barədə xəbərdarlıq etmişdi.
Bununla belə, bu vəziyyət qabaqcıl Sİ çipləri təklif etməkdə rəqiblərindən geri qalan Samsung üçün əlverişlidir. Analitiklərə görə, Samsung indi SK Hynix və Micron kimi rəqiblərlə müqayisədə daha yaxşı qiymət təyin etmə gücünə malikdir. TrendForce analitiki Ellie Wang, Samsung-un oktyabr-dekabr rübündə müqavilə qiymətlərini 40-50% artıracağını proqnozlaşdırır (bu, sənaye üzrə gözlənilən orta 30% artımdan daha yüksəkdir). O, tələbatın çox güclü olduğunu və müştərilərin artıq 2026 və 2027-ci illər üçün uzunmüddətli müqavilələr bağladığını əlavə edib.

Samsung Raises Memory Chip Prices by Up to 60% Due to AI Demand
Samsung Electronics has sharply increased the prices of some of its memory chips this month. The surge is driven by severe supply shortages caused by global competition to build AI data centers. Compared to September, prices have reportedly risen by as much as 60%.
As the world’s largest memory chip manufacturer, Samsung had delayed announcing its monthly contract prices for October. The sharp price increase for these server-oriented chips will create significant challenges for companies building data infrastructure. This rise could also increase the cost of other products, such as smartphones and computers.
Tobey Gonnerman, president of distributor Fusion Worldwide, stated that Samsung’s 32 GB DDR5 memory module price rose from $149 in September to $239 in November. Additionally, prices for 16GB and 128GB chips increased by around 50%, while 64GB and 96GB chips saw rises of more than 30%.
Industry leaders and analysts say the chip shortage is so severe that some customers have engaged in “panic buying.” Chinese smartphone maker Xiaomi also warned last month that rising prices would increase the cost of its phones.
Nevertheless, this situation works in Samsung’s favor, as the company has lagged behind competitors in offering advanced AI chips. Analysts say Samsung now has stronger pricing power compared to rivals like SK Hynix and Micron. TrendForce analyst Ellie Wang predicts Samsung will raise contract prices by 40–50% in the October–December quarter, higher than the industry’s expected average increase of 30%. She added that demand is very strong, and customers are already signing long-term contracts for 2026 and 2027.