Claude Mythos macOS-da təhlükəsizlik boşluğu tapdı
Kibertəhlükəsizlik üzrə fəaliyyət göstərən Calif qrupunun mütəxəssisləri Claude Mythos adlı süni intellekt vasitəsilə macOS nüvəsində kritik zəiflik aşkar ediblər. Bildirilir ki, bu boşluq adi istifadəçi hesabından yeni M5 çipli MacBook cihazlarında “root” səviyyəsində giriş əldə etməyə imkan verir.
Mütəxəssislərin sözlərinə görə, hücum üsulu Apple-ın yaddaş təhlükəsizliyi üçün hazırladığı MIE adlı yeni qoruma mexanizmini də keçə bilir. Şirkətin bu texnologiyanın hazırlanmasına beş ildən çox vaxt sərf etdiyi qeyd olunur.
Hazırda zəiflikdən real hücumlarda istifadə edilmədiyi bildirilir. Araşdırma qrupu problemi sənədləşdirərək Apple-a təqdim edib. Bununla belə, ekspertlər xəbərdarlıq edir ki, oxşar təhlükəsizlik mexanizmləri iOS sistemində də istifadə olunduğu üçün problem qısa zamanda aradan qaldırılmalıdır.
Qeyd edək ki, Claude Mythos daha əvvəl OpenBSD əməliyyat sistemində də təhlükəli boşluq aşkarlamışdı.

Experts from the cybersecurity group Calif have discovered a critical vulnerability in the macOS kernel using an artificial intelligence called Claude Mythos. It is reported that this vulnerability allows a regular user account to gain root access on new M5-chip MacBook devices.
According to experts, the attack method can also bypass Apple's new protection mechanism for memory security called MIE. It is noted that the company spent more than five years developing this technology.
It is reported that the vulnerability has not been used in real attacks at the moment. The research team has documented the problem and submitted it to Apple. However, experts warn that the problem must be fixed as soon as possible, since similar security mechanisms are also used in the iOS system.
It should be noted that Claude Mythos previously discovered a dangerous vulnerability in the OpenBSD operating system.