Cursor GPT 5.5-dən 10 dəfə ucuz modelini təqdim etdi
Cursor yeni süni intellekt modeli olan Composer 2.5-i təqdim edib. Şirkətin açıqlamasına görə, model performans baxımından OpenAI-nin GPT-5.5 və Anthropic-in Claude Opus 4.7 modelləri ilə müqayisə oluna bilir, lakin istifadəsi təxminən 10 dəfə daha ucuz başa gəlir.
Composer 2.5 modeli Çin mənşəli Moonshot AI tərəfindən hazırlanmış Kimi 2.5 bazasında qurulub. Cursor bildirir ki, əlavə təlim zamanı əsas modelin yaradıcıları ilə müqayisədə 85% daha çox hesablama resursundan istifadə edilib.
Şirkətin sözlərinə görə, yeni model uzunmüddətli tapşırıqlarda və geniş kontekst yaddaşında daha uğurlu nəticə göstərir. Composer 2.5 “özünü-destillasiya” (self-distillation) metodundan istifadə edilərək öyrədilib. Bu yanaşmada eyni model həm “müəllim”, həm də “şagird” rolunda çıxış edir.
Test nəticələrinə əsasən, Composer 2.5 Terminal-Bench 2.0, SWE-Bench Multilingual və CursorBench v3.1 benchmarklarında əvvəlki Composer 2 modelini geridə qoyub və GPT-5.5 ilə Claude Opus 4.7 səviyyəsində nəticələr göstərib.
Qiymət baxımından isə model diqqət çəkir:
1 milyon giriş tokeni — 0,5 dollar
1 milyon çıxış tokeni — 2,5 dollar
Müqayisə üçün:
GPT-5.5 — müvafiq olaraq 5 və 30 dollar
Claude Opus 4.7 — 5 və 25 dollar
Cursor həmçinin bildirib ki, xAI ilə birlikdə sıfırdan yeni bir model üzərində çalışır və bu layihədə “10 dəfə daha çox” hesablama gücündən istifadə olunur.

Cursor has introduced a new artificial intelligence model, Composer 2.5. According to the company, the model is comparable in performance to OpenAI's GPT-5.5 and Anthropic's Claude Opus 4.7, but costs about 10 times less to run.
The Composer 2.5 model is built on Kimi 2.5, developed by Chinese-based Moonshot AI. Cursor says that additional training used 85% more computing resources than the creators of the base model.
According to the company, the new model performs better on long-term tasks and in large contextual memory. Composer 2.5 was trained using the "self-distillation" method. In this approach, the same model acts as both a "teacher" and a "student."
According to test results, Composer 2.5 outperformed the previous Composer 2 model in the Terminal-Bench 2.0, SWE-Bench Multilingual and CursorBench v3.1 benchmarks, and showed results at the level of GPT-5.5 and Claude Opus 4.7.
In terms of price, the model is noteworthy:
1 million input tokens — $ 0.5
1 million output tokens — $ 2.5
For comparison:
GPT-5.5 — $ 5 and $ 30, respectively
Claude Opus 4.7 — $ 5 and $ 25
Cursor also said that it is working on a new model from scratch together with xAI, and this project uses “10 times more” computing power.