Ellie Mertz "Netflix"in İdarə Heyətinə üzv təyin edilib
Netflix, Inc. 2025-ci il iyunun 24-də Airbnb-nin baş maliyyə direktoru Ellie Mertz-in şirkətin İdarə Heyətinə üzv təyin olunduğunu elan edib. Eyni zamanda Mertz İdarə Heyətinin audit komitəsində də fəaliyyət göstərəcək. Bu təyinat, həm Netflix-in inkişafında strateji baxışların gücləndirilməsi, həm də Mertz-in şirkətlə olan keçmiş əlaqələrinin yeni mərhələyə daşınması baxımından mühüm əhəmiyyət daşıyır.
Netflix-in baş direktorları Ted Sarandos və Greg Peters Mertz-in təyinatını yüksək qiymətləndirərək onun həm Airbnb-dəki rəhbərlik təcrübəsini, həm də əvvəllər Netflix-də çalışdığı illərdə qazandığı dərin bilikləri vurğulayıblar. Onların fikrincə, Ellie-nin maliyyə sahəsindəki bacarıqları və liderlik keyfiyyətləri Netflix-in innovasiyaları sürətləndirməsinə və qlobal auditoriyasını əyləndirməyə davam etməsinə mühüm töhfə verəcək.
Ellie Mertz özü də bu təyinatı böyük bir şərəf kimi qiymətləndirərək bildirib ki, Netflix onun karyerasının formalaşmasında mühüm rol oynayıb. Şirkətin məhsuluna və daxili mədəniyyətinə həmişə dərin hörmətlə yanaşdığını qeyd edən Mertz, qlobal miqyasda istifadəçiləri sevindirmək və biznesi daha da böyütmək məqsədilə komanda ilə əməkdaşlıq etməyə can atdığını bildirib.
Hazırda Airbnb-də qlobal maliyyə komandasına rəhbərlik edən Mertz, şirkətin maliyyə planlaması, mühasibat, vergi, xəzinədarlıq və investor əlaqələrini idarə edir. O, Airbnb-yə 2013-cü ildə qoşulmazdan əvvəl 2006–2013-cü illər ərzində Netflix-də müxtəlif maliyyə vəzifələrində çalışıb və Maliyyə üzrə vitse-prezident vəzifəsinə qədər yüksəlib.
Bununla yanaşı, Ellie Mertz DoorDash və Faire Wholesale şirkətlərinin də idarə heyətində təmsil olunur. Təhsilini Stanford Universitetində Elm, Texnologiya və Cəmiyyət üzrə bakalavr və magistr dərəcələri, Kolumbiya Universitetində Beynəlxalq Münasibətlər üzrə magistr, Stanford Biznes Məktəbində isə MBA dərəcəsi ilə tamamlayıb.
Bu təyinat Ellie Mertz üçün peşəkar həyatında yeni və eyni zamanda simvolik bir mərhələdir — bir vaxtlar maliyyə departamentində çalışdığı Netflix-ə indi İdarə Heyəti üzvü kimi qayıdır.

Ellie Mertz has been appointed to the Netflix Board of Directors
On June 24, 2025, Netflix, Inc. announced the appointment of Ellie Mertz, Chief Financial Officer at Airbnb, to its Board of Directors. Mertz will also serve on the board’s audit committee. This appointment marks a significant milestone both for Netflix’s strategic direction and for Mertz, whose earlier career included key roles within the company.
Netflix Co-CEOs Ted Sarandos and Greg Peters welcomed Mertz, highlighting her leadership at Airbnb and her in-depth understanding of Netflix from her previous tenure. They noted that her expertise as a finance leader at public companies will be instrumental as Netflix continues to drive innovation and engage global audiences.
Mertz expressed deep gratitude for the opportunity, calling it a full-circle moment in her professional journey. She emphasized her longstanding respect for Netflix’s product and culture and said she’s excited to collaborate with the team to scale the business and continue delivering entertainment to viewers around the world.
As Airbnb’s CFO since March 2024, Mertz oversees global financial management, including planning, accounting, tax, treasury, and investor relations. Before joining Airbnb in 2013, she spent seven years at Netflix, where she rose to the role of Vice President of Finance.
In addition to her new role at Netflix, Mertz currently serves on the boards of DoorDash and Faire Wholesale. Her academic background includes a B.A. and M.A. from Stanford University in Science, Technology & Society and History, respectively, an M.I.A. from Columbia University, and an M.B.A. from Stanford Graduate School of Business.
This appointment is a meaningful return for Mertz — rejoining Netflix not just as a former team member, but now as a leader helping shape the company’s future from the boardroom.