Renault hərbi dron istehsalına başlayır
Fransanın avtomobil nəhəngi Renault müdafiə texnologiyaları şirkəti Thales ilə əməkdaşlığa başlayaraq hərbi dron istehsalına girişir. Şirkətlər arasında əldə olunan razılaşmaya əsasən, Renault Thales tərəfindən hazırlanmış Toutatis kamikadze dronlarını öz zavodlarından birində istehsal edəcək.
Məlumata görə, istehsalın 2027-ci ildən etibarən ayda 1000 ədədə çatdırılması planlaşdırılır. Dronların əsasən xarici bazarlara ixrac olunacağı bildirilir.
Razılaşma Paris yaxınlığında keçirilən Eurosatory beynəlxalq müdafiə sərgisində elan olunub. Bu, Renault və Thales arasında müdafiə sahəsində ikinci böyük əməkdaşlıqdır. Tərəflər hazırda hərbi nəqliyyat vasitəsinin hazırlanması üzərində də birgə çalışırlar.
Thales-in baş icraçı direktoru Patris Keyn bildirib ki, layihə son illərdə müxtəlif münaqişə zonalarında, xüsusilə Ukrayna müharibəsində müşahidə olunan hərbi ehtiyaclar nəzərə alınaraq hazırlanıb. Onun sözlərinə görə, hədəf üzərində dövrə vuraraq zərbə endirən kamikadze dronlar müasir müharibələrin əsas elementlərindən birinə çevrilib.
Renault rəhbəri Fransua Provost isə qeyd edib ki, şirkətin sənaye və istehsal təcrübəsi dronların daha sürətli və aşağı maya dəyəri ilə istehsalına imkan verəcək. Hazırda Thales ildə təxminən 100 Toutatis dronu istehsal edir. Yeni tərəfdaşlıq nəticəsində istehsal həcmi kəskin şəkildə artırılacaq.
Şirkətlər bildirirlər ki, istehsal prosesində 3D çap texnologiyasından daha genişmiqyaslı plastik qəlibləmə üsuluna keçid ediləcək. Bununla yanaşı, dronun konstruksiyasında dəyişikliklər edilərək hissələrin sayı təxminən 40% azaldılacaq ki, bu da xərclərin aşağı düşməsinə şərait yaradacaq.
Fransada hələlik bu dronların böyük həcmdə alınması ilə bağlı plan açıqlanmasa da, şirkətlər beynəlxalq bazarlarda ciddi tələbatın olduğunu vurğulayırlar.
Renault paralel olaraq digər müdafiə layihələri üzərində də işləyir. Şirkət Turgis Gaillard ilə uzun mənzilli dron hazırlayır və ilin sonuna qədər ilk prototipin təqdim olunması gözlənilir. Bundan sonra Le Man şəhərində yerləşən zavodda ayda 600 dron istehsal edilməsi planlaşdırılır.
Bununla yanaşı, Renault Belçikanın John Cockerill şirkəti ilə yerüstü pilotsuz hərbi platformaların hazırlanması istiqamətində də əməkdaşlıq edir.
Ekspertlər hesab edirlər ki, Rusiyanın Ukraynaya qarşı müharibəsi və Avropada müdafiə xərclərinin sürətlə artması fonunda avtomobil istehsalçılarının hərbi sənayeyə daxil olması gələcək illərdə daha da genişlənəcək.

Renault begins production of military drones
French car giant Renault is entering into a partnership with defense technology company Thales to produce military drones. Under the agreement, Renault will manufacture the Toutatis kamikaze drones developed by Thales at one of its plants.
According to the report, production is planned to reach 1,000 units per month from 2027. The drones will be mainly exported to foreign markets.
The agreement was announced at the Eurosatory international defense exhibition near Paris. This is the second major defense cooperation between Renault and Thales. The parties are also currently working together on the development of a military vehicle.
Thales CEO Patrice Kane said that the project was developed taking into account the military needs observed in various conflict zones in recent years, especially in the Ukrainian war. According to him, kamikaze drones that circle over a target and strike have become one of the main elements of modern warfare.
Renault CEO Francois Provost noted that the company's industrial and manufacturing experience will allow drones to be produced faster and at a lower cost. Thales currently produces about 100 Toutatis drones per year. The new partnership will significantly increase production.
The companies say that the production process will switch from 3D printing technology to a larger-scale plastic molding method. At the same time, changes will be made to the drone's design, reducing the number of parts by about 40%, which will help reduce costs.
Although France has not yet announced plans for large-scale purchases of these drones, the companies emphasize that there is serious demand in international markets.
Renault is also working on other defense projects in parallel. The company is developing a long-range drone with Turgis Gaillard and is expected to present the first prototype by the end of the year. After that, the plant in Le Mans plans to produce 600 drones per month.
In addition, Renault is also collaborating with the Belgian company John Cockerill on the development of ground-based unmanned military platforms.
Experts believe that, against the backdrop of Russia's war against Ukraine and the rapid increase in defense spending in Europe, the entry of automakers into the military industry will expand further in the coming years.