Polşa hökuməti ElevenLabs-ə 11 milyon dollar investisiya etdi
Polşanın süni intellekt sahəsində ən uğurlu startaplarından biri olan ElevenLabs dövlət dəstəyi alıb. Polşa hökuməti açıqlayıb ki, ölkənin rəsmi inkişaf bankı Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) vasitəsilə şirkətə 11 milyon dollar investisiya yatırılıb.
Məlumata görə, investisiya ElevenLabs-in bu ilin fevral ayında başa çatan D seriyası maliyyələşdirmə raundunun şərtləri əsasında həyata keçirilib. Şirkətin həmin raunddakı 11 milyard dollarlıq qiymətləndirməsi BGK üçün də qüvvədə saxlanılıb. Bu investisiya həm də ElevenLabs-in ilk dəfə Polşalı institusional investordan maliyyə cəlb etməsi ilə diqqət çəkir.
Hökumət investisiyayla yanaşı, ölkənin süni intellekt ekosisteminin inkişafı üçün yeni platforma da təqdim edib. İqtisadiyyat naziri Andjey Domanşki tərəfindən elan olunan “AI Lab Poland” təşəbbüsü süni intellekt şirkətlərini dəstəkləmək məqsədilə kapitalı, texnologiyanı, akademik dairələri və biznes sektorunu bir araya gətirəcək.
Nazir bildirib ki, süni intellekt vaxtilə elektrik və internetin yaratdığı təsir kimi qlobal iqtisadiyyatı dəyişdirir və Polşa bu prosesdən kənarda qala bilməz.
Polşanın Baş naziri Donald Tusk isə ElevenLabs-in qurucularını “dünyanı fəth edən polyaklar” adlandıraraq şirkətin uğurunu ölkə üçün mühüm nailiyyət kimi qiymətləndirib.
Qeyd edək ki, ElevenLabs son illərdə hazırladığı süni intellekt əsaslı səs texnologiyaları ilə qlobal bazarda sürətlə böyüyərək Avropanın ən dəyərli AI startaplarından birinə çevrilib.

Polish government invests $11 million in ElevenLabs
ElevenLabs, one of Poland’s most successful AI startups, has received state support. The Polish government has announced that it has invested $11 million in the company through the country’s official development bank, Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK).
The investment was reportedly made under the terms of ElevenLabs’ Series D financing round, which closed in February of this year. The company’s $11 billion valuation in that round was also maintained by BGK. The investment also marks ElevenLabs’ first time raising funding from a Polish institutional investor.
Along with the investment, the government has also introduced a new platform for the development of the country’s AI ecosystem. The “AI Lab Poland” initiative, announced by Economy Minister Andrzej Domański, will bring together capital, technology, academia and the business sector to support AI companies.
The minister said that AI is changing the global economy in the same way that electricity and the internet once did, and Poland cannot remain outside of this process.
Polish Prime Minister Donald Tusk called the founders of ElevenLabs "the Poles who conquered the world" and described the company's success as a significant achievement for the country.
It should be noted that ElevenLabs has grown rapidly in the global market in recent years with its artificial intelligence-based voice technologies, becoming one of the most valuable AI startups in Europe.