21 Avqust 2025 15:12
Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyinin dəstəyi, SUP.VC-nin tərəfdaşlığı və “Gamepons” şirkətinin təşkilatçılığı ilə həyata keçirilən “Gamepons Compass” oyun inkubasiyası proqramının üçüncü dalğası rəsmi olaraq start götürdü.
Proqramın əsas məqsədi gənc istedadları dəstəkləmək, yerli oyun studiyalarının formalaşmasına təkan vermək və Azərbaycanın oyun sənayesinin inkişafına töhfə verməkdir. Bu təşəbbüs həm də ölkəmizdə yaradıcı sənayelərin inkişafına xidmət edir və rəqəmsal iqtisadiyyatın gücləndirilməsinə öz töhfəsini verir.
İnkubasiya çərçivəsində iştirakçılar oyun ideyalarını sadəcə konsept mərhələsində saxlamaqla kifayətlənməyəcək, onları prototip, demo və kommersiya potensiallı məhsula çevirmək üçün geniş dəstək əldə edəcəklər. Təlim və mentorluq prosesi zamanı iştirakçılar oyun dizaynı, proqramlaşdırma, incəsənət, biznes inkişafı, hüquqi məsələlər və bazara çıxış strategiyaları üzrə praktiki biliklər qazanacaqlar.
Proqramda iştirak edən komanda və fərdlər üçün geniş imkanlar təqdim olunur. Buraya yerli və beynəlxalq oyun sənayesi mütəxəssisləri ilə fərdi və qrup mentorluqları, müasir ofis və tam təchiz olunmuş texniki avadanlıqlara çıxış, hüquqi və şirkətləşmə dəstəyi, qrant və ilkin investisiya fürsətləri daxildir. Bundan əlavə, iştirakçılar geniş kitabxana və öyrənmə resurslarından yararlana, həmçinin şəbəkələşmə və sənaye əlaqələri qurmaq üçün təşkil edilən tədbirlərdə iştirak edə biləcəklər.
“Gamepons Compass” oyun inkubasiyası proqramı gənclərə və yaradıcı komandalarına öz oyun ideyalarını gerçəkləşdirmək üçün əlverişli imkanlar təqdim edir. İştirakçılar təkcə texniki biliklər əldə etmir, eyni zamanda komanda quruculuğu, layihə idarəçiliyi və biznes düşüncəsi bacarıqlarını da inkişaf etdirirlər. Bu isə gələcəkdə onların müstəqil oyun studiyalarını qurmasına və beynəlxalq bazarda fəaliyyət göstərməsinə real zəmin yaradır.
Əgər siz də oyun ideyanızı inkişaf etdirmək, bu ekosistemin bir parçasına çevrilmək və “Gamepons Compass” inkubasiya proqramına qoşulmaq istəyirsinizsə, bizimlə əlaqə saxlaya bilərsiniz. Gəlin birlikdə Azərbaycanın oyun sənayesini daha da irəli aparaq!

The third cohort of the "Gamepons Compass" Game Incubation Program has kicked off
The third cohort of the “Gamepons Compass” Game Incubation Program has officially kicked off. The program is organized by Gamepons, with the support of the Ministry of Culture of the Republic of Azerbaijan and in partnership with SUP.VC.
The main goal of the program is to support young talents, foster the development of local game studios, and contribute to the growth of Azerbaijan’s gaming industry. This initiative also promotes the broader creative industries in the country and strengthens the digital economy.
Participants in the incubation program will not just keep their game ideas at the concept stage—they will receive comprehensive support to transform them into prototypes, demos, and commercially viable products. Through training and mentorship, participants will gain practical knowledge in game design, programming, art, business development, legal matters, and go-to-market strategies.
The program offers participants a wide range of opportunities, including one-on-one and group mentorship with local and international gaming industry experts, access to modern offices and fully equipped technical resources, legal and incorporation support, grants and seed funding opportunities. In addition, participants can utilize extensive libraries and learning resources and take part in networking events to build industry connections.
The “Gamepons Compass” program provides young individuals and creative teams with a supportive environment to bring their game ideas to life. Participants not only acquire technical skills but also develop team-building, project management, and business thinking abilities, laying a strong foundation for creating independent game studios and operating in the international market.
If you want to develop your game idea, become part of this ecosystem, and join the Gamepons Compass incubation program, you can apply by filling out the registration form: