Çin EV sənayesinə 143 milyard dollar investisiya edib - ARAŞDIRMA
Son on ildə Çin elektrikli avtomobil (EV) və batareya istehsalı sahəsində qlobal hökmranlıq qurmaq məqsədilə 143 milyard dollar xarici investisiya qoyub. BYD, CATL və digər nəhəng şirkətlər fəaliyyətlərini Avropa, Asiya, Afrika və Latın Amerikası bazarlarında genişləndiriblər.
Müstəqil tədqiqat şirkəti Rhodium Group-un məlumatına görə, 2024-cü ildən etibarən Çin ilk dəfə daxildəki layihələrdən daha çox xaricdəki təchizat zəncirinə və istehsal müəssisələrinə sərmayə yatırmağa başlayıb. Bu, ölkənin “qloballaşma” strategiyasının tərkib hissəsidir — məqsəd xammaldan hazır məhsula qədər bütün dəyər zəncirinə nəzarəti qorumaqdır.
Ən çox sərmayə İndoneziya (22 milyard dollar) və Macarıstana (18 milyard dollar) yönəlib. Macarıstan baş naziri Viktor Orbán dövründə Çinlə əlaqələri gücləndirib və ölkə Avropada Çindən sonra ikinci ən böyük batareya istehsalçısına çevrilməkdədir.
İndoneziya isə nikel hasilatı ilə qlobal bazarda əsas oyunçu sayılır — 2024-cü ildə dünya təklifinin üçdə ikisindən çoxu bu ölkənin payına düşüb. Çin şirkətləri İndoneziyada hasilat və emal gücünün təxminən 75%-nə nəzarət edir.
Asiya bazarının uzun müddət yapon avtomobil istehsalçıları tərəfindən idarə olunmasına baxmayaraq, elektrikli avtomobillərdə (EV) geri qalması Çin üçün yeni imkanlar yaradıb.
Ümumilikdə, Çin şirkətləri Avropada, Asiyada və Latın Amerikasında yeni zavodlar qurmaqla istehsal gücünü artırır. Məsələn, CATL artıq Almaniya, Macarıstan, İndoneziya və İspaniyada zavodlar inşa edib, BYD isə Macarıstanda Avropadakı ilk elektrikli avtomobil fabrikini tikir.
Ekspertlərin fikrincə, Pekin planlı şəkildə qlobal EV təchizat zəncirini öz sənaye və geosiyasi maraqları ətrafında yenidən formalaşdırır.

China invested $143 billion in the EV industry - RESEARCH
Over the past decade, China has poured $143 billion in foreign investment into its electric vehicle (EV) and battery manufacturing sectors, with BYD, CATL and other giants expanding into markets in Europe, Asia, Africa and Latin America.
According to independent research firm Rhodium Group, China will start investing more in overseas supply chains and manufacturing facilities than in domestic projects starting in 2024 for the first time. This is part of the country’s “globalization” strategy — the aim is to maintain control over the entire value chain, from raw materials to finished products.
The largest investments are in Indonesia ($22 billion) and Hungary ($18 billion). Hungary has strengthened ties with China under Prime Minister Viktor Orbán, and the country is becoming the second largest battery producer in Europe after China.
Indonesia is also a major player in the global market with its nickel production — more than two-thirds of the world’s supply in 2024. Chinese companies control about 75% of the production and processing capacity in Indonesia.
While the Asian market has long been dominated by Japanese automakers, China’s lag in electric vehicles (EVs) has created new opportunities for it.
Overall, Chinese companies are expanding their production capacity by building new plants in Europe, Asia, and Latin America. For example, CATL has already built plants in Germany, Hungary, Indonesia, and Spain, while BYD is building its first electric car factory in Europe in Hungary.
According to experts, Beijing is systematically reshaping the global EV supply chain around its industrial and geopolitical interests.