ABŞ-ın foto bank şirkəti Getty Images ilə OpenAI arasında lisenziya sazişinin imzalanmasından sonra şirkətin səhmləri kəskin yüksəlib. İyunun 22-də premarket ticarətində Getty Images səhmləri bir ara 200 faizdən çox bahalaşıb, daha sonra artım tempi zəifləyərək təxminən 166 faizə çatıb.
Razılaşmaya əsasən, Getty Images-in foto arxivindəki şəkillər ChatGPT-nin cavablarında nümayiş etdiriləcək. Tərəflər müqavilənin maliyyə şərtlərini açıqlamayıblar. Həmçinin bu şəkillərin OpenAI modellərinin təlimində istifadə olunub-olunmayacağı barədə məlumat verilməyib.
Qeyd edək ki, Getty Images-in səhmləri 2026-cı ilin əvvəlindən etibarən süni intellektin yaratdığı rəqabət səbəbindən 55 faizdən çox dəyər itirmişdi. Şirkət 2022-ci ildə müəllif hüquqları ilə bağlı riskləri azaltmaq məqsədilə istifadəçilərə neyroşəbəkələr tərəfindən yaradılan şəkillərin platformaya yüklənməsini və satışını qadağan etmişdi.

The company's shares have risen sharply after the signing of a licensing agreement between the US photo bank Getty Images and OpenAI. Getty Images shares rose more than 200 percent in premarket trading on June 22, before slowing to about 166 percent.
According to the agreement, images from Getty Images' photo archive will be displayed in ChatGPT responses. The parties did not disclose the financial terms of the agreement. It was also not reported whether these images will be used to train OpenAI models.
It is worth noting that Getty Images shares have lost more than 55 percent of their value since the beginning of 2026 due to competition from artificial intelligence. In 2022, the company banned users from uploading and selling images created by neural networks to the platform in order to reduce copyright risks.