Yaponiyanın sanitar avadanlıqları ilə tanınan Toto Ltd. şirkəti növbəti beş il ərzində yarımkeçirici materiallar sahəsinə 80 milyard yen (təxminən 496 milyon dollar) investisiya yatıracağını açıqlayıb. Şirkət gələcəyin 1 nanometr sinifli çipləri üçün materialların hazırlanmasını hədəfləyir.
İnvestisiyalar Kanagava bölgəsində tədqiqat və inkişaf işlərinə, həmçinin Oita və Fukuoka şəhərlərində yerləşən müəssisələrin avadanlıqla təchiz edilməsinə yönəldiləcək. Toto 1980-ci illərdən bəri çip istehsalında istifadə olunan xüsusi keramika materialları və elektrostatik tutucular istehsal edir.
Şirkətin texnologiya direktoru Ryosuke Hayaşinin sözlərinə görə, yaxın illərdə yarımkeçirici sahəsinə yönələn investisiyalar Toto-nun ümumi kapital xərclərinin yarıdan çoxunu təşkil edəcək. O bildirib ki, şirkətin yarımkeçirici bölməsi artıq gəlirlilik baxımından sanitar avadanlıqlar biznesini geridə qoyub. Xəbərdən sonra Toto səhmləri bir gündə 10 faizdən çox bahalaşıb.

Toto Ltd., a Japanese sanitary ware maker, has announced that it will invest 80 billion yen (about $496 million) in semiconductor materials over the next five years. The company aims to develop materials for future 1-nanometer-class chips.
The investments will be directed at research and development in the Kanagawa region, as well as equipment for facilities in the cities of Oita and Fukuoka. Toto has been producing special ceramic materials and electrostatic precipitators used in chip manufacturing since the 1980s.
According to Ryosuke Hayashi, the company's chief technology officer, semiconductor investments will account for more than half of Toto's total capital expenditures in the coming years. He said that the company's semiconductor division has already surpassed its sanitary ware business in terms of profitability. Toto shares rose more than 10 percent in one day after the news.