Getty Images və Shutterstock Birləşir: 3.7 Milyard Dollarlıq Razılaşma
Ticari və redaktorial istifadə üçün vizual məzmun kitabxanası təqdim edən Getty Images, rəqibi olan rəqəmsal məzmun platforması Shutterstock ilə birləşməyi qəbul etdiyini açıqladı. Bu birləşmənin nəticəsində yaranacaq şirkətin bazar dəyəri, dünənki səhm bağlanışına əsasən, 3.7 milyard dollar olacaq.
Hər iki şirkət yüksək keyfiyyətli lisenziyalı fotoşəkillər, videolar, musiqilər və 3D modellər daxil olmaqla geniş miqyaslı stok məzmun təqdim edir. Xəbər, idman, əyləncə, moda, təbiət, memarlıq və tarix kimi bir çox kateqoriyada yüksək keyfiyyətli məzmun təqdim edən bu platformalar, xüsusilə media, reklam və yayımlama sektoru istifadəçiləri arasında geniş yayılıb.
Razılaşmaya görə, Getty Images səhmdarları yeni şirkətin təxminən %54.7-lik, Shutterstock səhmdarları isə %45.3-lük payına sahib olacaqlar. Shutterstock səhmdarlarına pay başına 28.8 dollar nağd ödəniş, 13.67 ədəd Getty Images səhm payı, ya da hər ikisinin birləşdirilmiş variantından seçim imkanı təqdim ediləcək.
Son illərdə Shutterstock, süni intellekt texnologiyalarının məzmun istehsalında istifadəyə başlanması ilə gəlirlərində böyük eniş yaşayıb. New York Birjasında (NYSE) SSTK kodu ilə ticarət olunan şirkət, 2022-ci ildən bu yana %50 dəyər itirib.
Tənzimləyici orqanların təsdiqindən sonra tamamlacaq razılaşmadan sonra birləşmiş şirkət Getty Images adı ilə fəaliyyət göstərəcək. Şirkətin icraçı direktoru vəzifəsini Getty Images-ın mövcud CEO-su Craig Peters davam etdirəcək.
Craig Peters razılaşma ilə bağlı etdiyi açıqlamada bildirib:
"Bugünkü açıqlama şirkətlərimiz üçün həyəcanverici və transformativ bir addımdır. Bu razılaşma maliyyə bazamızı gücləndirərək gələcəyə sərmayə qoymaq üçün çoxsaylı imkanlar yaradacaq. Buraya məzmun təkliflərimizi inkişaf etdirmək, tədbir əhatəmizi genişləndirmək və müştərilərimizə daha yaxşı xidmət üçün yeni texnologiyalar təqdim etmək daxildir."

08 January 2025 16:24
Getty Images, a provider of a library of visual content for commercial and editorial use, announced that it has agreed to merge with rival digital content platform Shutterstock. The combined company would be valued at $3.7 billion as of yesterday’s close.
Both companies offer a wide range of stock content, including high-quality licensed photos, videos, music and 3D models. The platforms, which offer high-quality content across a wide range of categories such as news, sports, entertainment, fashion, nature, architecture and history, are popular with users in the media, advertising and publishing sectors.
Under the agreement, Getty Images shareholders will own approximately 54.7% of the combined company, while Shutterstock shareholders will own approximately 45.3%. Shutterstock shareholders will be offered the option of a cash payment of $28.80 per share, 13.67 Getty Images shares or a combination of both.
Shutterstock has seen its revenue plummet in recent years as it has leveraged artificial intelligence to help produce content. The company, which trades on the New York Stock Exchange (NYSE) under the ticker symbol SSTK, has lost 50% of its value since 2022.
The combined company will operate under the name Getty Images after the deal, which is subject to regulatory approval, is expected to close. Craig Peters, Getty Images’ current CEO, will continue as CEO.
In a statement about the deal, Craig Peters said:
“Today’s announcement is an exciting and transformative step for our companies. This agreement will strengthen our financial base and create multiple opportunities to invest in the future. This includes developing our content offerings, expanding our event reach, and introducing new technologies to better serve our customers.”