Beynəlxalq vençur kapital şirkəti Golden Gate Ventures Özbəkistanda yeni ofisinin açıldığını elan edib. Bu barədə məlumat 2026-cı il Daşkənd Beynəlxalq İnvestisiya Forumunda açıqlanıb.
Şirkətin ölkədəki fəaliyyəti Özbəkistan-Oman İnvestisiya Şirkəti (UzOman) ilə tərəfdaşlıq çərçivəsində həyata keçiriləcək. UzOman yeni təşəbbüsdə institusional məhdud tərəfdaş (LP) kimi iştirak edəcək. Eyni zamanda, IT PARK Uzbekistan və IT Park Ventures ilə imzalanmış ayrıca memorandum startapların inkişafı və birgə investisiya imkanlarının genişləndirilməsi üçün əməkdaşlıq mexanizmi yaradacaq.
Yeni ofisin əsas məqsədi Özbəkistan və Yaxın Şərq–Şimali Afrika (MENA) regionları arasında investisiya və innovasiya körpüsü qurmaqdır. Bu çərçivədə özbək startapları MENA bazarlarına və kapitalına çıxış əldə edəcək, Golden Gate Ventures-in MENA portfelində yer alan şirkətlər isə Mərkəzi Asiya bazarına daxil olmaq imkanı qazanacaqlar.
Fondun investisiya prioritetləri sırasında maliyyə texnologiyaları (fintech), bizneslər üçün süni intellekt həlləri (B2B AI), elektron ticarət, logistika və təmiz enerji sahələri yer alır.
Ekspertlərin fikrincə, Golden Gate Ventures-in Özbəkistan bazarına daxil olması ölkənin vençur investisiya ekosisteminin inkişafında növbəti mühüm addımdır və Özbəkistanın beynəlxalq investorlar üçün cəlbedici mərkəzə çevrildiyini göstərir.

International venture capital firm Golden Gate Ventures has announced the opening of a new office in Uzbekistan. The information was disclosed at the 2026 Tashkent International Investment Forum.
The company’s activities in the country will be carried out within the framework of a partnership with the Uzbekistan-Oman Investment Company (UzOman). UzOman will participate in the new initiative as an institutional limited partner (LP). At the same time, a separate memorandum signed with IT PARK Uzbekistan and IT Park Ventures will create a cooperation mechanism for the development of startups and the expansion of joint investment opportunities.
The main goal of the new office is to build an investment and innovation bridge between Uzbekistan and the Middle East-North Africa (MENA) regions. In this context, Uzbek startups will gain access to MENA markets and capital, while companies in Golden Gate Ventures’ MENA portfolio will gain access to the Central Asian market.
The fund’s investment priorities include financial technologies (fintech), artificial intelligence solutions for businesses (B2B AI), e-commerce, logistics and clean energy.
According to experts, Golden Gate Ventures' entry into the Uzbek market is another important step in the development of the country's venture investment ecosystem and shows that Uzbekistan is becoming an attractive center for international investors.