24 Fevral 2026 13:40
Hindistan 2025-ci ildə iPhone ixracını 23 milyard ABŞ dollarına çatdırıb. Hökumət məlumatlarına görə, smartfonlar tarixdə ilk dəfə olaraq ölkənin ən böyük ixrac kateqoriyasına çevrilib.
Ümumi smartfon ixracı 2024-cü ildəki 20,4 milyard dollardan 47% artıb. Bu həcmin 76%-i Apple Inc.-ın payına düşüb. Şirkətin Hindistandan ixracı bir il ərzində 11,5 milyard dollardan iki dəfə artıb. Artım istehsal təşviqləri proqramları və Çin təchizatçılarından asılılığın azaldılması ilə əlaqələndirilir.
Bununla yanaşı, ABŞ-ın Çin elektronika məhsullarına tətbiq etdiyi 20%-lik fentanil rüsumlarını ləğv etməsi Hindistanın rəqabət qabiliyyətinə təsir göstərə bilər. Hazırda Apple Hindistanda beş iPhone zavodu və təxminən 45 şirkətdən ibarət təchizat zəncirinə malikdir.

India exports iPhone worth $23 billion
India has raised iPhone exports to $23 billion in 2025. Smartphones have become the country’s largest export category for the first time in history, according to government data.
Total smartphone exports rose 47% from $20.4 billion in 2024. Apple Inc. accounted for 76% of that volume. The company’s exports from India more than doubled from $11.5 billion in the past year. The growth is attributed to manufacturing incentive programs and reduced reliance on Chinese suppliers.
Meanwhile, the United States’ decision to lift a 20% fentanyl tariff on Chinese electronics could hurt India’s competitiveness. Apple currently has five iPhone factories in India and a supply chain of about 45 companies.