Huawei 127 milyard dollarlıq rekord gəlir ilə liderdir
Huawei 2025-ci ildə gəlirlərini 880 milyard yuan (təxminən 127 milyard ABŞ dolları) səviyyəsinə çatdırıb. Bu barədə şirkət nümayəndəsi 2026-cı il Guangdong Yüksək Keyfiyyətli İnkişaf Konfransında məlumat verib.
International Data Corporation (IDC) məlumatına görə, Huawei ötən il materik Çin smartfon bazarında 16,4% payla yenidən birinci yerə yüksəlib. Apple Inc. isə 16,2% göstərici ilə ikinci olub.
Şirkətin öz əməliyyat sistemi olan HarmonyOS müxtəlif sahələrdə geniş tətbiq edilir. Hazırda 40 milyondan çox cihaz HarmonyOS 5 və 6 versiyaları ilə işləyir və platformada 75 mindən artıq tətbiq mövcuddur. Huawei eyni zamanda süni intellekt infrastrukturuna sərmayəni artırır – ən azı 43 böyük AI modeli şirkətin Ascend çipləri üzərində öyrədilib.

Huawei has raised its revenue to 880 billion yuan (about 127 billion US dollars) in 2025, a company representative said at the 2026 Guangdong High-Quality Development Conference.
According to International Data Corporation (IDC), Huawei regained first place in the mainland Chinese smartphone market last year with a 16.4% share. Apple Inc. was second with 16.2%.
The company's own operating system, HarmonyOS, is widely used in various fields. Currently, more than 40 million devices run HarmonyOS versions 5 and 6, and there are more than 75,000 applications on the platform. Huawei is also increasing investment in artificial intelligence infrastructure - at least 43 large AI models have been trained on the company's Ascend chips.