İlon Mask tərəfindən OpenAI və onun rəhbərlərinə qarşı qaldırılan məhkəmə iddiası rədd edilib. Kaliforniya ştatının Oklend şəhərində keçirilən prosesdə münsiflər heyəti yekdilliklə qərara gəlib ki, Mask şirkətə qarşı iddia qaldırmaq üçün çox gec müraciət edib.
Mask OpenAI-ni ilkin missiyasından uzaqlaşaraq ictimai fayda yönümlü qeyri-kommersiya təşkilatından kommersiya şirkətinə çevrilməkdə ittiham edirdi. Lakin məhkəmə bu arqumenti qəbul etməyib.
Məhkəmə prosesi 2026-cı ilin aprel ayının sonundan davam edirdi. Maskın hüquqşünasları Sem Altman və Qreq Brokmanı OpenAI-nin qeyri-kommersiya strukturunu şəxsi maraqlara xidmət edən biznesə çevirməkdə günahlandırırdı.
Əvvəlcə Mask maliyyə kompensasiyası tələb etsə də, sonradan bu vəsaitin OpenAI-nin qeyri-kommersiya bölməsinə yönləndirilməsini istəyib. O, həmçinin Altman və Brokmanın rəhbərlikdən uzaqlaşdırılmasını tələb edirdi.
OpenAI tərəfi isə Maskı “qısqanc rəqib” adlandırıb və onun şirkətdən tam nəzarəti əldə edə bilmədiyi üçün ayrıldığını bildirib. Hazırda İlon Mask özünün xAI adlı süni intellekt şirkətini inkişaf etdirir.
Qərarla birlikdə OpenAI, şirkət rəhbərləri və erkən investorlarından biri olan Microsoft Maskın əsas iddiaları üzrə hüquqi məsuliyyətdən azad olunublar.

Elon Musk's lawsuit against OpenAI and its executives has been dismissed. In a trial in Oakland, California, a jury unanimously ruled that Musk filed the lawsuit too late to bring the lawsuit against the company.
Musk accused OpenAI of turning from a public-benefit nonprofit into a for-profit company, straying from its original mission. However, the court rejected this argument.
The trial has been ongoing since late April 2026. Musk's lawyers, Sam Altman and Greg Brockman, accused him of turning OpenAI's nonprofit structure into a business serving personal interests.
Musk initially demanded financial compensation, but later demanded that these funds be directed to the nonprofit division of OpenAI. He also demanded that Altman and Brockman be removed from the board.
OpenAI's side, however, called Musk a "jealous competitor" and said that he left because he could not gain full control of the company. Elon Musk is currently developing his own artificial intelligence company called xAI.
With the ruling, OpenAI, the company's executives, and Microsoft, one of its early investors, were cleared of legal liability for Musk's main claims.