30 Noyabr 2023 14:15
Bakıda keçirilən InMerge İnnovasiya sammiti çərçivəsində Azərbaycan Respublikasının İqtisadiyyat Nazirliyi, Elm və Təhsil Nazirliyi, SOCAR və “PAŞA Holdinq” arasında Azərbaycan Respublikasında İnnovasiya və Startap ekosisteminin inkişafı üçün əməkdaşlıq ilə bağlı Anlaşma Memorandumu imzalanıb.
Dördüncü Sənaye İnqilabının Təhlili və Koordinasiya Mərkəzinin (4SİM) təşkilatçılığı ilə keçirilən imzalanma mərasimində elm və təhsil naziri Emin Əmrullayev, rəqəmsal inkişaf və nəqliyyat naziri Rəşad Nəbiyev, SOCAR prezidenti Rövşən Nəcəf, iqtisadiyyat nazirinin birinci müavini Elnur Əliyev və “PAŞA Holdinq”in baş icraçı direktoru Cəlal Qasımov iştirak ediblər.
Sənədə əsasən tərəflər innovasiya və startap ekosisteminin inkişafı üzrə tədbirlərin keçirilməsi, layihələrin icrası, ilkin ideya mərhələsində olan startapların inkişafı üçün inkubasiya proqramlarının təşkili sahəsində əməkdaşlıq edəcək. Bundan başqa, startapların qlobal bazara çıxışı və akselerasiya proqramlarının keçirilməsi, təhsil müəssisələrində korporativ mühitə addım atmaq istəyən, biznesin əsas elementlərini daha dərindən qavramaq istəyən tələbələrə “Sahibkarlığa Giriş” üzrə təlimlərin və innovasiya və startap ekosisteminin təbliği üçün “Bakı İnvestisiya Günü” (“Baku ID”) tədbirinin keçirilməsi istiqamətində razılığa gəlinib.
Anlaşma Memorandumunu İqtisadiyyat Nazirliyinin tabeliyində Dördüncü Sənaye İnqilabının Təhlili və Koordinasiya Mərkəzinin (4SİM) icraçı direktoru Fariz Cəfərov, Elm və Təhsil Nazirliyinin Təhsilin İnkişafı Fondunun sədri Elnur Nəsibov, Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliynin İnnovasiya və Rəqəmsal İnkişaf Agentliyinin sədri İnarə Vəliyeva, SOCAR-ın vitse-prezidenti Kənan Nəcəfov və “PAŞA Holdinq”in İnnovasiyalar şöbəsinin müdiri Fərrux Əliyev imzalayıblar.

Within the framework of the InMerge Innovation summit held in Baku, the Ministry of Economy of the Republic of Azerbaijan, the Ministry of Science and Education, SOCAR and "PASHA Holding" signed a Memorandum of Understanding on cooperation for the development of the Innovation and Startup ecosystem in the Republic of Azerbaijan.
Minister of Science and Education Emin Amrullayev, Minister of Digital Development and Transport Rashad Nabiyev, President of SOCAR Rovshan Najaf, First Deputy Minister of Economy Elnur Aliyev and CEO of PASHA Holding attended the signing ceremony organized by the Fourth Industrial Revolution Analysis and Coordination Center (4SIM). Jalal Gasimov participated.
According to the document, the parties will cooperate in the field of holding events on the development of the innovation and startup ecosystem, implementing projects, and organizing incubation programs for the development of startups in the initial idea stage. In addition, "Baku Investment Day" (Baku ID) was held to promote startups' access to the global market and acceleration programs, "Introduction to Entrepreneurship" training for students who want to step into the corporate environment in educational institutions, who want to understand the basic elements of business more deeply, and to promote the innovation and startup ecosystem. "), an agreement was reached in the direction of holding the event.
The Memorandum of Understanding was signed by Fariz Jafarov, Executive Director of the Fourth Industrial Revolution Analysis and Coordination Center (4SIM) under the Ministry of Economy, Elnur Nasibov, Chairman of the Education Development Fund of the Ministry of Science and Education, Inara Valiyeva, Chairman of the Innovation and Digital Development Agency of the Ministry of Digital Development and Transport, SOCAR Vice President President Kanan Najafov and Head of Innovation Department of "PASHA Holding" Farrukh Aliyev signed.