İRİA COP29-da açıq məlumatların dayanıqlı inkişafda rolu haqqında tədbir keçirib
İnnovasiya və Rəqəmsal İnkişaf Agentliyinin təşkilatçılığı (İRİA) ilə Birləşmiş Millətlər Təşkilatının İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasının ilk günündə “Dayanıqlı dünya üçün açıq məlumatlardan istifadə” mövzusunda tədbir təşkil olunub.
İRİA-nın Açıq Məlumatlar Portalı üzrə layihə rəhbəri Mixail Parfentev təqdimatla çıxış edərək, bu mövzuda tədbirin məhz COP29 çərçivəsində keçirilməsinin əhəmiyyətini vurğulayıb. M. Parfentev yaşıl gündəliyin təşviqi, iqlim dəyişiklikləri ilə mübarizə və ümumilikdə daha dayanıqlı dünya üçün açıq məlumatların verdiyi töhfəni tədbir iştirakçılarının diqqətinə çatdırıb: “Açıq məlumat portalından istifadə etməklə ekoloji cəhətdən səmərəli və ‘ağıllı’ şəhərlərin fəaliyyətini optimallaşdırmaq olar”.
Bununla yanaşı, o, həmçinin müvafiq dövlət qurumlarının ətraf mühit haqqında verdiyi açıq məlumatlardan tədqiqat, araşdırma, startap və innovativ ekoloji məhsulların yardılmasında da geniş istifadəsinin potensialına diqqət çəkib.
Tədbirin sual-cavab hissəsində iştirakçıları maraqlandıran suallar cavablandırılıb, xüsusi maraq doğuran mövzular barədə fikir mübadiləsi aparılıb. Qeyd edək ki, İRİA bir neçə ali təhsil ocağında açıq məlumatlar haqqında silsiləvi maarifləndirici seminarlar da keçirir. İndiyədək UFAZ və ADNSU-da keçirilən seminarlarda tələb-müəllim heyəti iştirak etmiş, mövzu ilə bağlı təqdimatlar edilmişdir.

IRIA held an event at COP29 on the role of open data in sustainable development
On the first day of the 29th session of the Conference of the Parties to the United Nations Framework Convention on Climate Change, an event on "Using open data for a sustainable world" was organized by the Innovation and Digital Development Agency (IRIA).
Mikhail Parfentev, the project manager for the Open Data Portal of IRIA, made a presentation and emphasized the importance of holding the event in this regard within the framework of COP29. M. Parfentev brought to the attention of the event participants the contribution of open data to the promotion of the green agenda, the fight against climate change and a more sustainable world in general: "By using the open data portal, the activity of ecologically efficient and 'smart' cities can be optimized."
At the same time, he also drew attention to the potential of extensive use of the open information provided by the relevant government agencies about the environment in research, research, start-up and innovative ecological products.
In the question-and-answer part of the event, the questions of interest to the participants were answered, and opinions were exchanged on topics of special interest. It should be noted that IRIA also conducts a series of educational seminars on open data in several higher education institutions. Until now, the faculty and staff participated in the seminars held at UFAZ and ASOSU, and presentations were made on the topic.