Alphabet (Google)-a məxsus avtonom nəqliyyat texnologiyaları şirkəti Waymo sürücüsüz taksi parkını beynəlxalq miqyasda genişləndirmək planları çərçivəsində 16 milyard dollar həcmində investisiya alıb. Şirkət bu il London və Tokio da daxil olmaqla, dünyanın müxtəlif ölkələrində ondan çox yeni şəhərdə fəaliyyətə başlamağı planlaşdırır.
İnvestisiya raunduna Dragoneer Investment Group, DST Global və Sequoia Capital rəhbərlik edib. Bu raunddan sonra Waymo-nun bazar dəyəri 126 milyard dollara yüksəlib. Ana şirkət Alphabet (Google) də maliyyələşdirməni dəstəkləyərək Waymo-da əsas səhmdar mövqeyini qoruyub.
Raundda Andreessen Horowitz və Mubadala Capital-ın iri həcmli yatırımları ilə yanaşı, Bessemer Venture Partners, Silver Lake, Tiger Global və T. Rowe Price da iştirak edib. Digər investorlar sırasında BDT & MSD Partners, CapitalG, Fidelity Management & Research Company, GV, Kleiner Perkins, Perry Creek Capital və Temasek yer alıb.
Waymo bildirib ki, alınan investisiya son bir ildə sürətlənən böyüməni davam etdirmək və robotaksi xidmətlərini yeni bazarlara çıxarmaq üçün istifadə olunacaq. Şirkət yaxın zamanda San-Fransisko Beynəlxalq Hava Limanına gediş-gəliş üçün icazə alıb, eyni zamanda Şimali Kaliforniya boyunca, eləcə də ABŞ-ın Los-Anceles, Ostin və Mayami kimi iri şəhərlərində fəaliyyətini genişləndirib.
Əvvəllər Google-un özünüidarə edən avtomobil layihəsi kimi tanınan Waymo uzun illər Silikon Vadisi və San-Fransisko körfəzi ərazisində avtonom sürüş texnologiyalarını sınaqdan keçirib. 2016-cı ildə şirkət ilk böyük coğrafi genişlənməyə gedərək Feniks şəhərində testlərə başlayıb və sonradan avtomobillərdən təhlükəsizlik sürücüləri tamamilə çıxarılıb. Feniks şəhəri Waymo-nun ictimaiyyət üçün sürücüsüz taksilərin sifariş edilə bildiyi ilk robotaksi bazarı olub.
2023-cü ilin avqustunda Kaliforniyada ödənişli robotaksi xidməti göstərmək üçün son icazəni alan Waymo fəaliyyətini xeyli sürətləndirib. Şirkət əvvəlcə San-Fransiskoda məhdud xidmətə başlayıb, daha sonra Körfəz bölgəsi, Silikon Vadisi və bu əraziləri birləşdirən magistral yolları əhatə edib. 2025-ci ildə Uber ilə tərəfdaşlıq çərçivəsində Ostin və Atlantada, 2026-cı ilin əvvəlində isə Mayamidə fəaliyyətə start verilib.
Hazırda Waymo ABŞ-ın altı böyük metropoliten ərazisində həftəlik təxminən 400 min gediş həyata keçirir. Şirkətin məlumatına görə, təkcə 2025-ci ildə illik gedişlərin sayı üç dəfədən çox artaraq 15 milyona çatıb. Ümumi gedişlərin sayı isə 20 milyonu ötüb.
Şirkət rəsmi bloq paylaşımında bildirib:
“Biz artıq sadəcə konsepti sübut etmirik. Biz kommersiya reallığını miqyaslandırırıq və 2026-cı ildə Tokio və London da daxil olmaqla, 20-dən çox əlavə şəhərdə ride-hailing xidmətləri üçün zəmin yaradırıq.”
Bununla yanaşı, Waymo-nun sürətli genişlənməsi tənqid və dövlət qurumlarının nəzarətini də artırıb. Xüsusilə məktəb zonalarında bəzi robotaksilərin təhlükəli davranışlar nümayiş etdirdiyi bildirilir. ABŞ Milli Avtomobil Yolları Təhlükəsizliyi Administrasiyası (NHTSA) və Milli Nəqliyyat Təhlükəsizliyi Şurası (NTSB) məktəb avtobusları ətrafında qeydə alınan qayda pozuntuları ilə bağlı araşdırmalara başlayıb. Son olaraq, məktəb yaxınlığında Waymo robotaksisinin bir uşağı vurmasından sonra əlavə istintaq açılıb. Hadisə zamanı uşaq yüngül xəsarət alıb, avtomobilin sürəti təxminən 6 mil/saat (təxminən 10 km/saat) olub.

Waymo robotaxi receives $16 billion investment
Alphabet (Google)-owned autonomous transportation technology company Waymo has raised $16 billion in a new round of funding as it expands its self-driving taxi fleet internationally. The company plans to launch in more than a dozen new cities around the world this year, including London and Tokyo.
The investment round was led by Dragoneer Investment Group, DST Global and Sequoia Capital. The round valued Waymo at $126 billion. Parent company Alphabet (Google) also backed the funding, retaining its majority shareholder position in Waymo.
The round also included large investments from Andreessen Horowitz and Mubadala Capital, as well as Bessemer Venture Partners, Silver Lake, Tiger Global and T. Rowe Price. Other investors include BDT & MSD Partners, CapitalG, Fidelity Management & Research Company, GV, Kleiner Perkins, Perry Creek Capital and Temasek.
Waymo said the investment will be used to continue the growth it has seen over the past year and expand its robo-taxi services into new markets. The company recently received a permit to operate to and from San Francisco International Airport, and has expanded its operations throughout Northern California, as well as in major U.S. cities such as Los Angeles, Austin, and Miami.
Formerly known as Google’s self-driving car project, Waymo has been testing autonomous driving technologies in Silicon Valley and the San Francisco Bay Area for many years. In 2016, the company made its first major geographic expansion, beginning testing in Phoenix, where safety drivers were later removed from the cars entirely. Phoenix was Waymo’s first robo-taxi market, where the public could order driverless taxis.
In August 2023, Waymo received its final permit to operate a paid robo-taxi service in California, accelerating its operations significantly. The company first launched limited service in San Francisco, and later expanded to the Bay Area, Silicon Valley, and the highways connecting those areas. In 2025, it launched in Austin and Atlanta, in partnership with Uber, and in early 2026, in Miami.
Waymo currently provides about 400,000 weekly rides in six major U.S. metropolitan areas. According to the company, the number of annual rides more than tripled in 2025 alone, reaching 15 million. The total number of rides exceeded 20 million.
The company said in an official blog post:
“We are no longer just proving the concept. We are scaling to commercial reality and laying the groundwork for ride-hailing services in more than 20 additional cities, including Tokyo and London, by 2026.”
At the same time, Waymo’s rapid expansion has also increased criticism and government oversight. Some robo-taxis have been reported to be exhibiting unsafe behavior, especially in school zones. The National Highway Traffic Safety Administration (NHTSA) and the National Transportation Safety Board (NTSB) have opened investigations into violations of school bus safety regulations. Most recently, a Waymo robotaxi struck a child near a school. The child suffered minor injuries during the incident, and the vehicle was traveling at about 6 mph (10 km/h).