Promake adlı startap kiçik və orta bizneslərin (KOB) tək bir söhbət pəncərəsi vasitəsilə veb-sayt qurmasına və idarə etməsinə imkan verən platforması üçün 4 milyon dollar investisiya alıb. İnvestisiya turuna 212 rəhbərlik edib, həmçinin Ak Portföy GSYF, Arya VC, Gelecek Etki Fonu, JIMCO və Maxis Ventures da qoşulub.
Bu ilin fevral ayında məhsulunu qlobal istifadəyə təqdim edən şirkət cəmi dörd ay ərzində investisiya cəlb etməyi bacarıb. Promake əldə olunan vəsaiti məhsulunu yeni bazarlara çıxarmaq, süni intellekt infrastrukturunu gücləndirmək, komandasını genişləndirmək və kiçik bizneslər üçün yeni həllər hazırlamaq məqsədilə istifadə etməyi planlaşdırır.
Platforma istifadəçilərə veb-sayt, domen adı, e-poçt xidməti, e-ticarət infrastrukturu, ödəniş sistemləri və rəqəmsal reklamları vahid söhbət ekranı üzərindən qurmağa və idarə etməyə imkan verir. Bununla yanaşı, istifadəçilər məhsul əlavə etmək, kampaniya yaratmaq, səhifələri yeniləmək və ödəniş qəbul etmək kimi əməliyyatları texniki bilik olmadan, sadəcə sistemlə yazışaraq həyata keçirə bilirlər.
Hazırda dünyanın 500 milyondan çox KOBİ-si üçün həllər hazırlayan Promake uzunmüddətli perspektivdə kiçik bizneslərə böyük şirkətlərlə eyni səviyyədə rəqəmsal imkanlar təqdim edən süni intellekt əsaslı biznes idarəetmə platformasına çevrilməyi hədəfləyir.
Promake-in həmtəsisçisi və baş icraçı direktoru Emre Tekin bildirib ki, şirkət investisiyadan sonra qlobal miqyasda daha sürətli böyümə mərhələsinə qədəm qoyacaq. Onun sözlərinə görə, məqsəd 500 milyondan çox KOBİ-nin tək bir söhbət ekranı vasitəsilə böyük şirkətlərlə eyni səviyyədə fəaliyyət göstərə biləcəyi yeni nəsil qlobal platforma yaratmaqdır.

Promake, a startup that allows small and medium-sized businesses (SMEs) to build and manage their websites through a single chat window, has raised $4 million in funding for its platform. The investment round was led by 212, and also included Ak Portföy GSYF, Arya VC, Gelecek Etki Fonu, JIMCO, and Maxis Ventures.
Launching its product globally in February of this year, the company managed to raise investment in just four months. Promake plans to use the proceeds to expand its product to new markets, strengthen its artificial intelligence infrastructure, expand its team, and develop new solutions for small businesses.
The platform allows users to build and manage a website, domain name, email service, e-commerce infrastructure, payment systems, and digital advertising through a single chat window. In addition, users can perform operations such as adding products, creating campaigns, updating pages, and accepting payments without any technical knowledge, simply by interacting with the system.
Promake, which currently provides solutions for over 500 million SMEs worldwide, aims to become an AI-based business management platform that provides small businesses with digital capabilities on par with large companies in the long term.
Emre Tekin, co-founder and CEO of Promake, said that the company will enter a phase of faster growth globally after the investment. According to him, the goal is to create a next-generation global platform where over 500 million SMEs can operate on the same level as large companies through a single chat screen.