Yalan xəbər ABŞ iqtisadiyyatında böhrana səbəb olub
Trampın gömrük tarifləri ilə bağlı 90 günlük fasilə verməyi nəzərdən keçirdiyi barədə saxta bir məlumat paylaşdı. Bu paylaşım qısa zamanda bazarda xaosa səbəb oldu. İnvestorlar bu xəbərə inanaraq sürətlə reaksiya verdilər və nəticədə bazarda ani yüksəliş baş verdi, lakin az sonra bu dalğalanma tərsinə döndü və qiymətlər yenidən enişə keçdi.
Walter Bloomberg hesabı rəsmi bir xəbər agentliyi deyil, lakin o, Bloomberg Terminal adlanan peşəkar maliyyə xəbərləri və məlumatlarının yayımlandığı platformadakı başlıqları tez bir zamanda paylaşması ilə tanınır. Bu terminalda xəbərlər bəzən rəsmi saytlardan daha əvvəl yayımlandığı üçün investorlar bu hesabı izləməyə meyllidirlər.
Walter Bloomberg-in paylaşdığı başlıqda deyildi: "Hassett: Tramp bütün ölkələr üçün (Çin istisna olmaqla) 90 günlük tarif fasiləsini dəyərləndirir". Lakin Ağ Ev bu xəbəri dərhal təkzib etdi və bildirdi ki, iqtisadi müşavir Kevin Hassett bu cür açıqlama verməyib. Söhbət Fox News kanalında aparıcının sualından sonra Hassettin verdiyi qeyri-müəyyən cavabdan yaranan anlaşılmazlıqdan ibarət idi. Hassett yalnız "Prezident özü qərar verəcək" deməklə kifayətlənmişdi.
Walter Bloomberg daha sonra bu xəbəri Reuters-dən götürdüyünü qeyd etdi. Reuters isə məsələnin kökündə CNBC kanalının efirdə yayımladığı təsdiqlənməmiş bir məlumat olduğunu açıqladı. CNBC isə öz növbəsində etiraf etdi ki, bazarda baş verən sürətli dəyişikliklərə görə həmin anda yoxlanılmamış məlumatı efirə verdilər, lakin qısa müddət sonra bu səhvi düzəltdilər.
Bu hadisə göstərdi ki, səhv və ya natamam məlumatların yayılması, xüsusilə də maliyyə bazarlarına təsir gücü olan platformalarda paylaşıldıqda, real iqtisadi nəticələrə yol aça bilər. Sosial media üzərindən yayılan xəbərlərin təsdiqlənmədən paylaşılması təkcə informasiya səhvi deyil, həm də bazarda milyardlarla dollarlıq dalğalanmaların yaranmasına səbəb ola bilər. Bu, həm media qurumlarının, həm də sosial media istifadəçilərinin məsuliyyətinin nə qədər böyük olduğunu bir daha ortaya qoydu.

False report triggers crisis in the U.S. economy
On the X platform (formerly Twitter), a popular news account called "Walter Bloomberg" mistakenly shared false information claiming that Trump was considering a 90-day pause on tariffs, excluding China. This post quickly caused chaos in the stock market. Investors reacted immediately, driving a sudden spike in the markets, which reversed shortly after as the truth came to light.
Although the Walter Bloomberg account is not affiliated with any official news agency, it is known for rapidly sharing headlines from the Bloomberg Terminal — a professional platform for financial news and data. Since these headlines often appear before they are officially published online, investors tend to rely on this account for quick updates.
The headline posted by Walter Bloomberg read: “Hassett: Trump is considering a 90-day tariff pause for all countries except China.” However, the White House swiftly denied this claim, stating that economic advisor Kevin Hassett never made such a statement. The confusion stemmed from a vague response Hassett gave during a Fox News interview when asked whether the administration would consider a pause. He merely replied, “The president will decide what the president will decide,” without confirming any such plan.
Walter Bloomberg later clarified that the headline came from Reuters. Reuters, in turn, explained that it was based on an unverified report aired by CNBC. CNBC admitted that in the rush to cover the rapidly changing market, they aired unconfirmed information, but quickly corrected it afterward.
This incident highlights how the spread of inaccurate or incomplete information — especially when shared through platforms with influence over financial markets — can have serious real-world consequences. Unverified news on social media doesn't just amount to misinformation; it can trigger billion-dollar swings in the market. It underlines the enormous responsibility of both media organizations and social media users in verifying facts before broadcasting them.