Nvidia Intel şirkətinin təxminən 214,7 milyon səhmini bir səhm üçün 23,28 dollar qiymətinə alaraq ümumilikdə 5 milyard dollarlıq investisiya qoyub. Bu barədə Reuters məlumat yayıb. Şirkətlər arasında strateji tərəfdaşlıq 2025-ci ilin sentyabrında ictimaiyyətə açıqlanmışdı.
Sövdələşmə ABŞ Federal Ticarət Komissiyası (FTC) tərəfindən təsdiqlənib. Nvidia-nın Intel-də əldə etdiyi payın dəqiq faizi açıqlanmayıb. Bloomberg qeyd edir ki, bu investisiya Intel-in son illərdə yol verdiyi strateji səhvlər və maliyyə resurslarının zəifləməsindən sonra şirkətin mövqeyini gücləndirməyə hesablanıb.
Əməkdaşlıq çərçivəsində Intel, Nvidia RTX qrafik çiplərindən istifadə etməklə x86 əsaslı təkçipli sistemlər (SoC) istehsal edəcək. Bundan başqa, tərəflər data mərkəzləri üçün yeni nəsil mərkəzi prosessorların (CPU) birgə hazırlanmasını da planlaşdırır.
Xatırladaq ki, Intel 2025-ci ilin avqustunda SoftBank-dan 2 milyard dollar investisiya cəlb edib. Həmin ay şirkət səhmlərinin təxminən 10%-ni ABŞ hökumətinə ötürüb.

Nvidia invests $5 billion in Intel
Nvidia has invested a total of $5 billion in Intel, acquiring approximately 214.7 million shares at a price of $23.28 per share, Reuters reported. The strategic partnership between the companies was announced to the public in September 2025.
The deal was approved by the US Federal Trade Commission (FTC). The exact percentage of Nvidia's stake in Intel was not disclosed. Bloomberg notes that this investment is designed to strengthen the company's position after Intel's strategic mistakes and weakening financial resources in recent years.
As part of the cooperation, Intel will produce x86-based single-chip systems (SoCs) using Nvidia RTX graphics chips. In addition, the parties also plan to jointly develop a new generation of central processors (CPUs) for data centers.
Recall that Intel attracted $2 billion in investment from SoftBank in August 2025. In the same month, the company transferred about 10% of its shares to the US government.