Tərtibatçılar artıq ChatGPT üçün hazırladıqları tətbiqləri təsdiq olunmaq üçün şirkətə təqdim edə bilərlər. Yoxlanışdan uğurla keçən tətbiqlərin gələn il istifadəyə verilməsi planlaşdırılır.
OpenAI hələ oktyabr ayında özünün əsas məhsulu olan söhbət robotuna kənar tətbiqlərin inteqrasiya ediləcəyini açıqlamışdı. Məqsəd istifadəçilərə ChatGPT vasitəsilə daha geniş imkanlar təqdim etməkdir. Şirkət bu yaxınlarda Spotify, Zillow və Canva kimi platformalarla inteqrasiyaları artıq təqdim edib.
Son yeniliklə OpenAI bu sahəni daha geniş tərtibatçı kütləsi üçün əlçatan edir. Şirkətin bildirdiyinə görə, bu tətbiqlər söhbətlərə yeni məzmun qatacaq. Məsələn, istifadəçilər söhbət zamanı birbaşa alış-veriş edə, mətn qaralamalarını təqdimat faylına çevirə və ya ev axtarışı kimi konkret işləri yerinə yetirə biləcəklər.
Hazırda beta mərhələsində olan OpenAI Apps SDK aləti proqramçılara ChatGPT üçün yeni təcrübələr yaratmağa imkan verir. Tətbiqini tamamlayanlar OpenAI Developer platforması vasitəsilə müraciət edərək təsdiq prosesini izləyə bilərlər.
Şirkət qeyd edir ki, təsdiqlənən ilk tətbiqlər gələn ildən etibarən ChatGPT daxilində aktivləşəcək. Bu addım OpenAI üçün həm tətbiq ekosistemi yaratmaq, həm də istifadəçilərin platformada daha səmərəli vaxt keçirməsini təmin etmək baxımından mühüm mərhələ hesab olunur.

Developers can now submit the apps they create for ChatGPT to the company for approval. Applications that successfully pass the review are planned to be made available next year.
OpenAI had already announced in October that third-party apps would be integrated into its main product, the chatbot. The goal is to provide users with broader capabilities through ChatGPT. The company has recently launched integrations with platforms such as Spotify, Zillow, and Canva.
With this latest update, OpenAI is making this area accessible to a wider developer audience. According to the company, these apps will add new content to chats. For example, users will be able to make purchases directly during conversations, convert draft texts into presentation files, or perform specific tasks such as searching for a home.
Currently, the OpenAI Apps SDK tool is in beta, allowing developers to create new experiences for ChatGPT. Once they complete their app, they can apply and track the approval process through the OpenAI Developer platform.
The company notes that the first approved apps will be activated within ChatGPT starting next year. This step is considered an important milestone for OpenAI, both for building an app ecosystem and for ensuring users spend more productive time on the platform.