OpenAI Codex üçün böyük yeniləmə təqdim etdi: kompüteri idarə edə bilir
OpenAI proqramlaşdırma üçün nəzərdə tutulmuş Codex alətinin genişmiqyaslı yeniləməsini elan edib. Yenilənmə 16 aprel 2026-cı ildən etibarən ChatGPT hesabı ilə daxil olan istifadəçilər üçün masaüstü tətbiqdə mərhələli şəkildə istifadəyə verilir.
Yeni versiyada Codex artıq kompüter üzərində birbaşa işləyə bilir. Açıqlamaya görə, süni intellekt agenti tətbiqləri “görərək, klikləyərək və öz kursoru ilə yazaraq” idarə etmək imkanına malikdir. Bundan əlavə, bir neçə agent paralel şəkildə işləyə və istifadəçinin fəaliyyətinə mane olmadan müxtəlif tapşırıqları yerinə yetirə bilər.
Hazırda bu funksiya yalnız macOS əməliyyat sistemində aktivdir. Avropa İttifaqı və Böyük Britaniyada yaşayan istifadəçilər üçün isə bu imkanın daha gec təqdim ediləcəyi bildirilib.
Yeniləmə çərçivəsində tətbiqə daxili brauzer də əlavə olunub. İstifadəçilər artıq birbaşa veb səhifələr üzərindən agentə dəqiq təlimatlar verə bilirlər.
Codex həmçinin yeni gpt-image-1.5 modelindən istifadə edərək şəkillər yarada və onları iterasiya edə bilir. Bu xüsusiyyət xüsusilə maketlərin hazırlanması, oyunların qurulması və digər vizual layihələr üçün faydalı hesab olunur.
Bundan əlavə, Codex üçün 90-dan çox yeni plaqin də təqdim edilib. Bu plaqinlər agentin funksionallığını genişləndirərək daha çox əməliyyat icra etməsinə və daha geniş kontekstdə məlumat toplamasına imkan verir.

OpenAI has announced a major update to its programming tool Codex. The update will be rolled out to users logged in with a ChatGPT account starting April 16, 2026, in a phased manner on the desktop app.
In the new version, Codex can now run directly on a computer. According to the statement, the artificial intelligence agent can control applications “by seeing, clicking, and writing with its cursor.” In addition, multiple agents can run in parallel and perform various tasks without interfering with the user’s activity.
This feature is currently only active on the macOS operating system. It is said that this feature will be available for users living in the European Union and the United Kingdom at a later date.
As part of the update, the application also adds a built-in browser. Users can now give precise instructions to the agent directly from web pages.
Codex can also create and iterate images using the new gpt-image-1.5 model. This feature is considered especially useful for creating mockups, building games, and other visual projects.
In addition, more than 90 new plugins have been introduced for Codex. These plugins extend the agent's functionality, allowing it to perform more operations and collect data in a broader context.