OpenAI və Jony Ive-un təsis etdiyi io startapının istehsal edəcəyi ilk süni intellekt (Sİ) cihazı ilə bağlı yeni detallar iyun ayında təqdim edilən məhkəmə sənədlərində ortaya çıxıb. Sənədlər iyO adlı, Google tərəfindən dəstəklənən və fərdi qulaq formasına uyğunlaşdırılmış eşitmə cihazları hazırlayan bir startapın OpenAI və io-ya qarşı açdığı ticarət nişanı pozuntusu iddiası çərçivəsində təqdim edilib.
OpenAI, 6.5 milyard dollara io startapını əldə etdikdən sonra yayımladığı tanıtım materiallarını məhkəmənin qərarı ilə geri çəkib və iyO-nun irəli sürdüyü iddialara qarşı mübarizə apardığını bildirib.
Məhkəmə sənədlərinə əsasən, OpenAI və io son bir il ərzində qulaq içi texnologiyalarla bağlı intensiv araşdırmalar aparıb, müxtəlif şirkətlərdən azı 30 fərqli qulaqcıq alaraq bazardakı texnologiyaları analiz ediblər. Lakin iddialara baxmayaraq, OpenAI-nin təqdim etməyə hazırlaşdığı ilk cihazın nə qulaqcıq, nə də geyilə bilən cihaz olacağı bildirilir.
io-nun texniki direktoru, Apple-ın sabiq rəhbərlərindən Tang Tan-ın məhkəməyə təqdim etdiyi bəyanatda deyilir ki, prototip hələ yekunlaşmayıb və yaxın bir il ərzində satışa çıxarılması planlaşdırılmır. Cihazın masaüstündə və ya cibdə daşına biləcək ölçüdə olacağı, ətraf mühiti analiz edərək istifadəçiyə uyğunlaşdırılmış təcrübə təqdim edəcəyi vurğulanır. OpenAI CEO-su Sam Altman bu cihazın smartfon və noutbukdan sonra istifadəçilərin üçüncü əsas cihazına çevriləcəyini bəyan edib.
Bununla belə, sənədlər göstərir ki, OpenAI və io iyO-nun rəhbərliyi ilə görüşlər keçirib və hətta onların qulaq içi məhsullarını test edib. Görüşlər zamanı iyO-nun cihazlarının texniki baxımdan zəif performans göstərdiyi qeyd olunur. Hətta iyO-nun rəhbəri Jason Rugolo OpenAI ilə əməkdaşlıq qurmaq üçün şirkətini 200 milyon dollara satmağı belə təklif etsə də, bu təkliflər rədd edilib.
io-nun təsisçilərindən biri və məhsul üzrə rəhbəri Evans Hankey bildirib ki, onların hazırda fərdi qulaq formasına uyğunlaşdırılmış cihaz istehsalı planı yoxdur. Bu isə OpenAI və io-nun gələcək məhsullarının form faktoru baxımından daha geniş yanaşmalar axtardığını göstərir.
Hazırkı məhkəmə prosesi OpenAI-nin süni intellekt texnologiyasını yalnız proqram təminatı səviyyəsində deyil, həm də fiziki cihazlarla gündəlik həyata inteqrasiya etmək istiqamətində mühüm addımlar atdığını göstərir. Bununla belə, ilk məhsulun necə olacağı hələlik qeyri-müəyyən qalır.

OpenAI and Jony Ive’s IO are developing their first ai hardware device
New details about the first AI-powered hardware device from OpenAI and Jony Ive’s startup io have emerged from court filings submitted in June. The documents were filed in response to a trademark infringement lawsuit brought by iyO, a Google-backed startup that builds custom-molded in-ear devices.
Following a court order, OpenAI removed promotional materials related to its $6.5 billion acquisition of io and stated it is disputing iyO’s claims.
According to the filings, OpenAI and io have been actively researching in-ear technologies over the past year, purchasing over 30 different headphone models to assess current market trends. Despite this research, the companies emphasized that their first product will neither be an in-ear device nor a wearable.
Tang Tan, io’s Chief Hardware Officer and former Apple executive, stated in court that the prototype is still in development and will not be launched for at least a year. The device is expected to be pocket-sized or sit on a desk, capable of analyzing a user’s surroundings to deliver contextual AI support. OpenAI CEO Sam Altman has said this would serve as a "third device" alongside smartphones and laptops.
Court documents also confirm that OpenAI and io executives met with iyO’s leadership and tested their in-ear products, though the tests reportedly resulted in poor performance. iyO’s CEO, Jason Rugolo, even offered to sell his company to OpenAI for $200 million, but this was declined.
Evans Hankey, io co-founder and Chief Product Officer, clarified that io is not working on any custom-molded earpiece products, signaling that the company is exploring broader form factors for future devices.
This ongoing legal dispute highlights OpenAI’s ambitions to integrate artificial intelligence beyond software — through consumer hardware aimed at everyday use. However, the exact nature and design of the first product remain unknown.