03 Oktyabr 2025 13:37
Perplexity, Sİ dəstəkli "Comet" veb-brauzerini bütün istifadəçilər üçün tamamilə pulsuz etdiyini açıqlayıb. Bu qərardan əvvəl, brauzerdən yalnız ayda 200 dollar ödəyən "Perplexity Max" abunəçiləri istifadə edə bilirdi.
Şirkət, "Comet"in gözləmə siyahısına milyonlarla insanın qeydiyyatdan keçdiyini bildirərək, bu böyük marağa cavab olaraq siyahını ləğv etdiyini və brauzerin həmişə pulsuz qalacağını vurğulayıb.
"Comet" brauzeri default (ilkin) axtarış sistemi kimi Perplexity AI-dan istifadə edir. Brauzerin yan hissəsində yerləşən Sİ köməkçisi hər axtarışa cavab verir. İstifadəçilər bu köməkçiyə suallar ünvanlaya, mətnləri xülasə etməyi, hətta e-poçt tərtib etməyi və ya yol göstərməyi tapşıra bilərlər. Brauzer internetdən məlumatları toplayaraq onları Sİ tərəfindən yaradılan cavablarla dəqiqləşdirir.
Pulsuz istifadəçilər, yan tərəfdəki Sİ köməkçisi ilə yanaşı, həm də Discover (xəbər tövsiyələri), Shopping (qiymət müqayisəsi) və Travel (səyahət məlumatları) kimi bir sıra əlavə funksiyalara giriş əldə edirlər.
Pulsuz istifadəçilər aylıq 5 dollar ödəməklə "Comet Plus" xidmətinə abunə ola biləcəklər. Digər tərəfdən, ayda 20 dollar ödəyən Pro və Max abunəçiləri daha inkişaf etmiş Sİ modelləri, şəkil və video yaratma imkanları kimi əlavə funksiyalara malikdirlər.
Perplexity-nin bu iddialı addımı, startapın Google Chrome və Opera kimi nəhənglər qarşısında öz mövqeyini gücləndirmək cəhdi kimi qiymətləndirilir.

03 October 2025 13:37
Perplexity has announced that its AI-powered web browser “Comet” is now completely free for all users. Previously, the browser was only available to Perplexity Max subscribers who paid $200 per month.
The company noted that millions of people had signed up for Comet’s waitlist. In response to this overwhelming interest, Perplexity has removed the waitlist entirely and emphasized that the browser will remain free forever.
Comet uses Perplexity AI as its default search engine. An AI assistant is embedded in the browser’s sidebar and responds to every query. Users can ask the assistant questions, request text summaries, draft emails, or even get navigation guidance. The browser gathers information from the web and enhances it with AI-generated answers.
Free users also gain access to additional features such as Discover (news recommendations), Shopping (price comparisons), and Travel (trip information).
For $5 per month, users can upgrade to Comet Plus, while Pro and Max subscribers, at $20 per month, receive access to more advanced AI models, image and video generation, and other premium features.
Perplexity’s bold move is widely seen as an attempt to strengthen its position against giants like Google Chrome and Opera.