İT tələbələri üçün xüsusi hərbi xidmət şəraiti yaradılıb
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti Silahlı Qüvvələrin Ali Baş Komandanı cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə ordu quruculuğu sahəsində aparılan islahatlar çərçivəsində Azərbaycan Ordusunda İntellektual qabiliyyətli bölmələr yaradılıb.
Təhsildə fərqlənən istedadlı gənclərin bilik və bacarıqlarından daha səmərəli faydalanmaq, eyni zamanda onların karyera inkişafına töhfə vermək məqsədilə Müdafiə Nazirliyində hərbi xidmətkeçmə ilə bağlı yeni konsepsiya tətbiq edilir.
Yeni təlim-təcrübə konsepsiyasına əsasən, hərbi xidmətdə olan yüksək intellektə malik istedadlı çağırışçılar gənc əsgərlərin hazırlığı proqramını başa çatdırdıqdan sonra öz ixtisaslarına uyğun müxtəlif layihələrə və fəaliyyətlərə cəlb olunmaları məqsədilə hərbi xidmətlərini Milli Müdafiə Universitetinin tərkibində yaradılmış bölmələrdə xüsusi şəraitdə davam etdirəcəklər.
Yeni yaradılan İntellektual qabiliyyətli bölmələrdə Dövlət İmtahan Mərkəzinin ali təhsil müəssisələrinə qəbul imtahanından 600 və yuxarı bal toplamış, Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin 2019-cu il 20 may tarixli 229 nömrəli Qərarı ilə təsdiq edilmiş “Beynəlxalq və respublika fənn olimpiadalarının, beynəlxalq müsabiqələrin və yarışların siyahısı və onların qaliblərinin ali təhsil müəssisələrinə müsabiqədənkənar qəbulu Qaydası”nın şərtlərinə uyğun olan qaliblər, həmçinin cari təqvim ilindən əvvəlki təqvim ilinin nəticələrinə görə beynəlxalq reytinqi (“Times Higher Education (THE) World University Rankings” və ya “Academic Ranking of World Universities” (Shanghai)) 500-cü yerdən aşağı olmayan sırada yer alan xarici ali təhsil müəssisəsinin bakalavriat və ya magistratura proqramlarının məzunları olan çağırışçılar xidmət edəcəklər.
Göstərilən kateqoriya üzrə müddətli həqiqi hərbi xidmətə çağırılmış gənclərdən informasiya texnologiyaları sahəsində müvafiq ixtisasa sahib olanlar Orduda rəqəmsal bacarıqların inkişafına və yeni imkanların yaradılmasına əhəmiyyətli töhfə verəcəkdir.
Müasir texnologiyaları və yanaşmaları tətbiq edə biləcək mühüm bacarıqlara malik insan kapitalının formalaşdırılmasının ölkəmiz üçün əhəmiyyəti nəzərə alınaraq, xüsusi istedadlı gənclərin həqiqi hərbi xidmət müddətində öz peşə sahələri üzrə faydalı iş təcrübəsi qazanmaları təmin ediləcəkdir.

16 October 2024 16:39
Under the leadership of the President of the Republic of Azerbaijan, Commander-in-Chief of the Armed Forces Mr. Ilham Aliyev, within the framework of the reforms in the field of army building, intelligent units were created in the Azerbaijan Army.
In order to more effectively benefit from the knowledge and skills of talented young people who stand out in education, and at the same time to contribute to their career development, a new concept of military service is being implemented in the Ministry of Defense.
According to the new concept of training and experience, talented conscripts with high intelligence in military service will continue their military service under special conditions in units created within the National Defense University in order to be involved in various projects and activities according to their qualifications after completing the training program for young soldiers.
The list of international and republican subject olympiads, international contests and competitions, approved by the Resolution No. 229 of the Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan dated May 20, 2019, and their winners who comply with the terms of the "Rule for out-of-competition admission of winners to higher education institutions", as well as the international ranking according to the results of the calendar year prior to the current calendar year ("Times Higher Education (THE) World University Rankings" or "Academic Ranking of World Universities" (Shanghai)) Conscripts who are graduates of undergraduate or graduate programs of a foreign higher education institution ranked no lower than 500 will serve.
Among the young people who have been called up for full-term active military service in the specified category, those who have relevant qualifications in the field of information technology will make a significant contribution to the development of digital skills and the creation of new opportunities in the Army.
Taking into account the importance for our country of forming human capital with important skills that can apply modern technologies and approaches, it will be ensured that especially talented young people will gain useful work experience in their professional fields during actual military service.