Bir proqramçı hansı iş yoldaşının ona ən çox stress yaşatdığını təxminlərə deyil, məlumatlara əsaslanaraq müəyyən etmək qərarına gəlib. Bunun üçün o, Claude Fable 5 modelindən və sağlamlıq izləmə cihazının məlumatlarından istifadə edib.
Proqramçı WHOOP fitness izləyicisini tərsinə mühəndislik üsulu ilə analiz edərək dəqiqəlik ürək döyüntüsü məlumatlarını əldə edib. Daha sonra ürək ritmindəki hər bir kəskin artımı iş təqvimi ilə müqayisə edərək həmin vaxt keçirilən görüşləri və iştirakçıları müəyyənləşdirib.
Nəticədə iş yoldaşlarının yaratdığı stress səviyyəsinə görə sıralandığı xüsusi reytinq cədvəli hazırlanıb. Məlum olub ki, bir menecer bu siyahıda açıq fərqlə birinci yerdə qərarlaşıb.
Layihənin müəllifi Pankaj nəticələri zarafatla belə şərh edib: “Artıq bir liderlər cədvəli var və mən hər gün onun haqqında düşünürəm.”
Qeyd olunur ki, bu nəticələr şəxsi təcrübəyə əsaslanır və elmi araşdırma kimi qiymətləndirilmir. Bununla belə, hadisə müasir istehlakçı yönümlü süni intellekt texnologiyalarının nə qədər inkişaf etdiyini nümayiş etdirir.
Mütəxəssislərin fikrincə, artıq bir nəfər sağlamlıq məlumatlarını, iş təqvimini və güclü süni intellekt modelini birləşdirərək qısa müddətdə işlək analitik sistem qura bilir.
Araşdırmanın nəticələrinə görə, bəzi həmkarlar stress səviyyəsinə demək olar ki, təsir göstərməyib, bəziləri isə hətta stressi azaldan şəxslər kimi seçilib. Onlar qeyri-rəsmi olaraq ofisin “ən az stress yaradan əməkdaşı” adına layiq görülüblər.

A programmer decided to determine which coworker caused him the most stress, based on data rather than guesswork. To do this, he used the Claude Fable 5 model and data from a health tracker.
The programmer reverse-engineered a WHOOP fitness tracker to obtain minute-by-minute heart rate data. Then, by comparing each spike in heart rate with his work calendar, he identified meetings and participants that were taking place at that time.
As a result, a special rating table was developed, in which coworker stress levels were ranked. It turned out that one manager took first place in this list by a clear margin.
The author of the project, Pankaj, jokingly commented on the results: “There is already a leaderboard, and I think about it every day.”
It is noted that these results are based on personal experience and are not considered scientific research. However, the incident demonstrates how advanced modern consumer-oriented artificial intelligence technologies are.
Experts say that one person can now quickly build a functional analytics system by combining health data, work calendars, and a powerful artificial intelligence model.
According to the study, some colleagues had almost no effect on stress levels, while others were even identified as stress reducers. They were unofficially awarded the title of “the least stressful employee” in the office.