Elm və Təhsil Nazirliyi və "Cisco" şirkəti arasında əməkdaşlıq çərçivəsində cari tədris ilindən etibarən Qarabağ Universitetində “Cisco” Şəbəkə Akademiyasının yaradılması planlaşdırılır. Bu təşəbbüs Təhsil Sisteminin İnformasiyalaşdırılması İdarəsinin dəstəyi ilə həyata keçiriləcək və şəbəkə texnologiyaları sahəsində yerli mütəxəssislərin hazırlanmasını hədəfləyir.
"Cisco" Şəbəkə Akademiyasının əsas məqsədi informasiya texnologiyaları (İT) sahəsində bilik və bacarıqların artırılmasıdır. Akademiya çərçivəsində tələbələr şəbəkə texnologiyalarının əsasları, əməliyyat sistemləri, əşyaların interneti (IoT), proqramlaşdırma, şəbəkə təhlükəsizliyi və kibertəhlükəsizlik kimi sahələrdə ixtisaslaşmış təlimlərdən keçəcəklər. Bu proqramlar tələbələrə müasir texnologiyaların tətbiqi və təhlükəsiz istifadəsi sahəsində geniş biliklər və praktiki təcrübə qazandıracaq.
Yeni akademiyanın yaradılması Qarabağ bölgəsinin İT sahəsində inkişafına mühüm töhfə verməklə yanaşı, yerli və beynəlxalq əmək bazarında rəqabətqabiliyyətli kadrların yetişdirilməsinə dəstək olacaq. "Cisco" Akademiyası beynəlxalq sertifikatlaşdırma imkanları ilə tələbələrə dünya səviyyəli təhsil təklif edir. Sertifikatlar, məzunlara qlobal İT sahəsində iş imkanları əldə etməyə kömək edəcək.
Elm və Təhsil Nazirliyi ilə "Cisco" arasında əməkdaşlıq Azərbaycanın rəqəmsal gələcəyinə xidmət edən strateji addımlardan biridir. Nazirlikdən bildirilib ki, bu cür layihələr ölkənin İT ekosisteminin güclənməsinə və rəqəmsal iqtisadiyyatın inkişafına müsbət təsir göstərəcək.
Tədris proqramına qatılan tələbələr, həmçinin, innovativ layihələr və startap yarada biləcəklər. Onlar əldə etdikləri bilik və bacarıqlarla yeni texnoloji həllər və məhsullar yarada, yerli bizneslərə texnoloji dəstək verə biləcəklər.
Bu təşəbbüs Qarabağ bölgəsində təhsil və iqtisadi inkişafın sürətlənməsi istiqamətində mühüm addım kimi qiymətləndirilir. Qarabağ Universitetində "Cisco" Şəbəkə Akademiyasının yaradılması, bölgədə yüksək ixtisaslı İT mütəxəssislərinin hazırlanması üçün əsas platforma rolunu oynayacaq.

"Cisco" Network Academy will be established at Karabakh University
Within the framework of cooperation between the Ministry of Science and Education and "Cisco" company, it is planned to establish "Cisco" Network Academy at Karabakh University from the current academic year. This initiative will be implemented with the support of the Education System Informatization Department and aims to train local specialists in the field of network technologies.
The main goal of "Cisco" Network Academy is to increase knowledge and skills in the field of information technologies (IT). Within the framework of the academy, students will undergo specialized training in areas such as the basics of network technologies, operating systems, Internet of Things (IoT), programming, network security and cyber security. These programs will provide students with extensive knowledge and practical experience in the application and safe use of modern technologies.
The establishment of the new academy will make an important contribution to the IT development of the Karabakh region and will support the training of competitive personnel in the local and international labor market. "Cisco" Academy offers world-class education to students with international certification opportunities. The certifications will help graduates gain employment opportunities in the global IT field.
Cooperation between the Ministry of Science and Education and "Cisco" is one of the strategic steps that serve the digital future of Azerbaijan. The ministry said that such projects will have a positive impact on the strengthening of the country's IT ecosystem and the development of the digital economy.
Students participating in the study program will also be able to create innovative projects and start-ups. With the acquired knowledge and skills, they will be able to create new technological solutions and products and provide technological support to local businesses.
This initiative is considered as an important step towards the acceleration of education and economic development in the Karabakh region. The establishment of "Cisco" Network Academy at Karabakh University will serve as the main platform for the training of highly qualified IT specialists in the region.